Müslüman Karşıtı Irkçılık IGGÖ’den Video Projesi: Müslümanlara Yönelik Nefret Mesajları Okundu

Avusturya’da Müslüman cemaatin resmî temsilcisi olan Avusturya İslam Cemaati (IGGÖ) kendisine ulaşan nefret mesajlarını bir video ile yayınladı. Tanınmış isimlerin seslendirdiği nefret mesajlarında Müslümanlara yönelik ırkçılık korkutucu boyutta.

admin 30 Eylül 2020

“Siz Müslüman vatandaşlar değilsiniz. Siz p…’siniz ve hep öyle kalacaksınız” ya da “Çin, Müslüman ayak takımına nasıl muamele etmek gerektiğini gösterdi” gibi nefret ifadeleri, Avusturya’daki Müslüman cemaate yönelik ırkçılığın sonuçlarından yalnızca birkaçı. Avusturya İslam Cemaati (IGGÖ) kendisine ulaşan nefret mesajlarının yer aldığı bir video yayınladı. Videoda eski milli futbolcu Veli Kavlak, Yüksek Mahkeme Başkanı Irmgard Griss, “Schalom Aleikum” isimli Yahudi derneğin başkanı Sonia Feiger, Viyana Protestan Kilisesinden Matthias Geist ve Roma Katolik Kilisesi eski Kadınlar Başkanı Beatrix Mayrhofer gibi isimler var.

Avusturya’da yaşayan birçok Müslüman için ırkçılık ve İslam karşıtlığının günlük hayatın bir parçası hâline geldiğini belirten IGGÖ; sokakta, toplu taşımada, internette, okullarda, iş ve konut piyasası ile devlet kurumlarında ırkçılığın yaşandığını ifade etti. Bu nedenle 28 Eylül ile 4 Ekim tarihleri arasında Avusturya’da Müslüman Karşıtı Irkçılıkla Mücadele Aksiyon Haftası kapsamında kamuoyuna yönelik bilgilendirme çalışmaları yapacağını açıklayan IGGÖ, özellikle Müslüman cemaati ırkçılıkla ilgili tecrübelerini paylaşmaya ve görünür olmaya davet etti.

Müslüman Karşıtı Irkçılıkla Mücadele Haftası kapsamında yayınlanan video ile Avusturya’da İslam düşmanlığına dair bilinç oluşturulması hedefleniyor. Bunun dışında ırkçı nefret mesajları, Viyana’da 4 Ekim’e kadar sürecek olan bir sergide yayınlanacak. (ezk)

admin

Lisans eğitimini Münster Üniversitesinde Sosyoloji ve Siyaset Bilimi bölümlerinde çift anadal olarak tamamlayan Kandemir, Duisburg-Essen Üniversitesinde sosyoloji yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir. Ağırlıklı çalışma alanları göç sosyolojisi ve ulusaşırı Türk toplulukları olan Kandemir Perspektif dergisi editörüdür.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |