"FRANSA"

Macron’un Açıklamaları Fransa’da Başörtü Karşıtlarını Harekete Geçirdi

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "İslamcı ayrılıkçı"la ilgili konuşması ülkedeki İslam karşıtı aşırı sağcıları harekete geçirdi.

8 Ekim 2020 ehisim
Fotoğraf: Shutterstock / Obatala-photography

Başkent Paris’in da dahil olduğu Ile-de-France Bölgesel Konseyi Başkanı Valerie Pecresse, ülke genelinde abonman yolcu kartlarında yer alan fotoğraflarda başörtüsü kullanılmaması ve saçın gözükmesi yönünde karar çıkartılmasını talep etti.

Pecresse, İçişleri Bakanı Gerard Darmanin’e yazdığı mektupta abonman kartlarında başın herhangi bir şekilde örtülü olduğu fotoğrafların kullanılmasının yasaklanmasını istedi.Fransız pasaport, kimlik kartı ve sosyal güvenlik kartlarında kullanılan fotoğraflarda başın açık olması zorunluluğunun kamu düzenini koruma ve sahtekarlıkla mücadele amacıyla tüm ülke genelinde abonman yolcu kartlarına da getirilmesini talep eden Pecresse, bunun için yasa çıkarılması gerektiğini savundu. Ile-de-France Bölgesi, halihazırda abonman yolcu kartlarında söz konusu fotoğraf kısıtlamasını uyguluyor.

Macron’un Açıklamaları

Macron, 2 Ekim Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, “İslamcı ayrılıkçı” fikirlerle mücadeleye ilişkin hazırlanan yasa tasarısının 9 Aralık’ta Bakanlar Kuruluna sunulacağını belirterek, “Fransa’da, cumhuriyetin ortağı olması için İslam’ın yapılandırılması gerekiyor.” demişti. “Fransa’daki Müslümanlar’ın ayrılıkçı” fikirleri savunan bir ideolojilerinin olduğunu, bu kişilerin kendi yasalarını Fransa’nın yasalarından üstün gördüğünü savunan Macron, “İslam, dünyanın her yerinde kriz yaşıyor.” yorumunu yapmıştı.

Macron, Türkiye, Fas ve Cezayir’den 2024’ten itibaren Fransa‘ya imam gelmeyeceğini ve imamların ülkede yetişeceğini ifade etmişti. Camilerde yurt dışından gelen finansmanın sıkı şekilde kontrol edileceğini, bu finansmanın şeffaf olması gerektiğini ifade eden Macron, İslam ile ilgili bilimsel araştırmaların yapılacağı bir enstitünün kurulacağını belirtmişti. Macron, üniversitelerde de İslam hakkındaki araştırmalara yoğunluk verileceğini aktarmıştı. Okullarda başörtüsü takılmaması gerektiğini; ancak okulun dışında bunun mümkün olduğunu savunan Macron, başörtüsünü inancı gereği takanları normal karşıladığını; ancak bunu “siyasi bir İslam projesi” ve provokasyon yapmak için takan kadınların da bulunduğunu iddia etmişti. (AA, P)

 

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler