'Kanada'

Toronto’da Bir Cami Saldırı Tehditleri Bertaraf Edilene Kadar Kapatıldı

Kanada’nın Toronto kentinde bir cami, gelen saldırı tehditleri ortadan kaldırılana kadar kapalı tutulacak. 

Fotoğraf: Shutterstock.com

Kanada’nın en büyük şehri Toronto’da gerçekleşen olayda, aralarında Yeni Zelanda’daki Christchurch terör saldırılarını da hatırlatan nefret ve şiddet içerikli e-postaların cami mensuplarından birisine iletilmesi sebebiyle Kanada’nın Şükran Günü’nde cami kapatılarak olası bir terör eylemine yönelik önlem alındı. Kanada polisi ise tehditleri çok ciddiye aldıklarını söyleyerek e-posta sahiplerinin bulunmasına yönelik soruşturma başlatıldığını doğruladı.

Kanadalı Ulusal Müslümanlar Konseyi (NCCM) Başkanı Mustafa Farooq yaptığı açıklamada, kendilerine ulaşan mesajları polisle paylaştıklarını duyurdu. Polisin olayı soruştururken caminin kapalı tutulduğunu açıklayan Farooq, “Mesajlar, Yeni Zelanda’da 51 Müslümanın ölümüne neden olan iki cami saldırısına atıfta bulunuyordu. Tehditler özellikle, silahların ‘yeniden bir Christchurch yapmak için satın alındığına’ dair sözler içeriyordu.” dedi.

“Kanadalı Müslümanlar Olarak Ayağa Kalkacağız”

NCCM Başkanı Farooq, güvenlik nedeniyle caminin isminin verilmeyeceğini belirttiği açıklamasında, “Bu e-posta mesajları olağanüstü derecede şiddet içeriyordu. Bu tehditleri aldığımızda, onları hafife almıyoruz ve derhal polisle temasa geçiyoruz. Bu yüzden cami kapatıldı ve güvenlik sağlanıncaya kadar da kapalı kalacak.” bilgisini paylaştı. Toronto Polis Teşkilatı sözcüsü Alex Li ise tehdit dolu e-postalar hakkında polisle temasa geçildiğini söyleyerek, Müslüman toplumu rahatlatmak için şehirdeki camilerin etrafında polis devriyelerinin artırılacağını ifade etti.

Müslüman topluluğun tehditlerden korkmayacağını söyleyen Farooq, “Bizi bu şekilde korkutmaya çalışanların başarılı olmasına izin vermeyeceğiz. Kanadalılar olarak ayağa kalkacağız. Kanadalı Müslümanlar olarak ayağa kalkacağız. Pek çok topluluğun da yanımızda olduğunu biliyorum.” diye konuştu. Ulusal Müslümanlar Konseyi ayrıca Kanada’nın Kamu Güvenliği Bakanı Bill Blair’e yaşanılan sürece ilişkin bir mektup gönderdi.

“Bu Tür Gruplara Karşı Ulusal Eylem Planı Gerekli”

Tehditlerin, geçen ay Toronto bölgesinde gönüllü bir cami bekçisinin bıçaklanarak öldürülmesinin hemen ardından geldiğini hatırlatan NCCM Başkanı Mustafa Farooq, şunları söyledi: “25 insan hakları grubu, 5 Ekim’de Trudeau’ya beyaz üstünlükçü grupları kapatmak için eylem planı talep eden bir mektup gönderdik. ‘Bir cenazeden diğerine cenazeye gitmek zorunda kalmayalım ve tehditlere cevap verelim’ dedik. Bunun durması ve durdurulması gerekiyor. Bunun da yolu, bu tür beyaz üstünlükçü, neo-Nazi, şiddet yanlısı, İslamofobik veya yabancı düşmanı grupları ortadan kaldırmak için ulusal bir eylem planından geçiyor.”

Olayın duyulması üzerine bir açıklama yapan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Twitter’dan yaptığı açıklamasında çok rahatsız olduğunu söyledi. Toronto Belediye Başkanı John Tory de tehditleri “kabul edilemez” olarak nitelendirdi ve Müslüman topluluğun yanında olduğunu belirtti. (AA,P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler