GÜNDEM Kanadalılar Cami Saldırısının “Kahramanı”na Destek Veriyor

Quebec şehrinde İslam kültür merkezine düzenlenen saldırıda saldırganın dikkatini üzerine çekerek başka ölümleri engelleyen Aymen Derbali için Kanadalılar yardım kampanyası düzenliyor.

admin 24 Aralık 2017

Geçen sene Kanada’nın Quebec kentinde gerçekleştirilen ve 6 kişinin ölümü, 8 kişinin yaralanması ile sonuçlanan cami saldırısında, saldırganın dikkatini üzerine çekmeye çalışıp cemaati koruyan ve 7 yerinden vurulan Aymen Derbali için farklı gruplar yardım kampanyası başlattı. Olay sonrası kahraman ilan edilen Derhali için organizatörler, karısı ve üç çocuğu ile mütevazı bir apartmanın dördüncü katında yaşayan Derhali’nin tekerlekli sandalye ile kolaylıkla girip çıkabileceği bir ev almak için gereken 400,000 Kanada Doları ($311,000) toplamayı hedefliyor. Cumartesi günü itibariyle toplanan toplam bağış miktarı ise 107,000 Kanada Doları ($84,000).

 

Quebec’te Ne Olmuştu?

29 Ocak 2017’de Quebec’te cami olarak da kullanılan İslam Kültür Merkezi’ne Alexandre Bissonnette tarafından yapılan silahlı saldırı sonrası 6 kişi hayatını yitirmiş, 8 kişi ise yaralanmıştı. Saldırı sonrası Kanada Başbakanı Justin Trudeau toplumsal çeşitliliğin Kanada için bir güç olduğunu ve Müslümanların Kanada’nın ulusal yapısının önemli bir parçasını oluşturduğunu söylemişti. (eg)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar