Almanya Müslüman Doktor Tokalaşmadığı İçin Vatandaşlığa Alınmadı

Almanya’da Lübnanlı bir doktor, yabancılar dairesindeki kadın çalışanla tokalaşmadığı için Alman vatandaşlığına kabul edilmedi.

admin 18 Ekim 2020

Almanya’da Lübnanlı bir doktorun vatandaşlık başvurusu, yabancılar dairesindeki kadın çalışanla tokalaşmadığı için reddedildi. Kırk yaşındaki Lübnan asıllı doktor, 2002 yılında Almanya’ya geldi ve burada tıp fakültesini bitirdi. Halihazırda bölüm şefi olarak görev yapan doktor, 2012 yılında Alman vatandaşlığına geçiş için başvuruda bulundu.  Vatandaşlık sınavını tam puanla geçen doktor, son aşamada gereken resmi vatandaşlığa geçiş belgesi almak için 2015 yılında yabancılar dairesine gitti. İnancından ötürü buradaki kadın çalışanla tokalaşmayı reddettiği için görevli, kendisine vatandaşlık belgesini vermeyi reddetti.

Tartışmalı Yasa Kabul Edildi

Alman Yaşam Kültürünü Benimsemeyenlere Vatandaşlık Verilmeyecek

28 Haziran 2019

Olayın mahkemeye taşıması üzerine Stuttgart İdari Mahkemesi, doktorun aleyhine karar verdi. Sonrasında bir üst mahkeme olan Baden-Württemberg Eyaleti İdari Mahkemesi de doktorun tokalaşmayarak vatandaşlığı hak etmediğini ve anayasadaki eşitlik ilkesine aykırı geldiğini savundu.

Lübnanlı doktor bundan böyle kadın ya da erkek kimseyle tokalaşmayacağını belirtse de mahkeme, tokalaşmanın kadim ve zamansız bir eylem olduğunu vurgulayıp tokalaşmanın koranavirüse rağmen kaybolmayacağının altını çizdi. Ayrıca mahkemeye göre tokalaşmanın resmi makamlarda ve antlaşmalarda da önemi büyük.

Alman vatandaşı olmak isteyen doktorun aleyhine karar veren hakimin en dikkat çeken gerekçesi ise, doktorun cinsiyetten ötürü tokalaşmamasının altında aşırı dinci bir ideolojiyi topluma kabul ettirme çabası yattığı iddiası. Mahkeme, doktorun itirazını kabul etmemiş olsa da istinaf talebine olumlu cevap verdi. Bu hukuki sürecin nasıl sonuçlanacağı ise merak konusu. (eby)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |