Cami Saldırısı Almanya’da Camiye İslam Karşıtı Mektup Gönderildi

Almanya'nın Hamburg kentindeki bir camiye Müslümanlara ve İslamiyet'e hakaret içeren mektup gönderildi.

admin 23 Ekim 2020

Almanya’nın Hamburg kentindeki Yeni Beyazıt Camisi’ne kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce Müslümanlara ve İslamiyet’e hakaret içeren mektup gönderildi. Hakaret ve küfür içeren İslam karşıtı mektupta ayrıca çeşitli görsel ve fotoğraflar kullanılarak Müslümanlar aleyhine nefret söylemlerine yer verildi.

Caminin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, söz konusu mektup kınanarak gönderen kişi ya da kişilere yönelik, “Burası sizin ülkeniz değil, bizim ülkemiz. Biz burada yaşıyoruz ve burada kalıcıyız, buna alışın.” denildi.

Cemiyet Başkanı Adem Bora, Perspektif’e yaptığı açıklamada, söz konusu mektubun bireysel bir eylem olduğunu düşündüğünü, mektubu çok da önemsemediklerini belirtti. “Mektup geldiğinde emniyet güçlerine bilgi verdik. Onlar da gelip incelemelerini başlattılar.” diyen Bora, açıklamalarına şöyle devam etti: “Camimizin bulunduğu bölge Hamburg’un en kozmopolit bölgelerinden biri. Şimdiye dek camimiz hiçbir saldırıya uğramadığı gibi, herhangi bir huzursuzluk da yaşamadık. Bu nedenle bu mektubu önemsiz bir istisna olarak değerlendiriyoruz.”

İslam karşıtı mektup cami cemaatinin yanı sıra sosyal medyada da büyük tepki çekti. Yapılan yorumlarda Almanya’da aslında ırkçıların azınlıkta olduğu, tüm insanların eşit olduğu ve herkesin dinine saygı duyulması gerektiği gibi sözler yer aldı. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |