'UNESCO'

UNESCO, 18 Kasım’ı “Uluslararası İslam Sanatları Günü” İlan Etti

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından yapılan yazılı açıklamada 18 Kasım "Uluslararası İslam Sanatları Günü" ilan edildi.

Fotoğraf: Shutterstock / Pier Giorgio Carloni

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), tarafından yapılan yazılı açıklamada, 40. Genel Konferansı’nda alınan karara göre, her yıl 18 Kasım’ın “Uluslararası İslam Sanatları Günü” olarak kutlanacağı, bugünün İslam’ın sanatsal yönü ve İslam sanatı aracılığıyla kültürün medeniyete katkısı hakkında farkındalık yaratmayı hedeflediği belirtildi.

“Uluslararası İslam Sanatları Günü”nün  diğer sanat hareketlerine ilham veren İslam sanatının ilgi görmesine ve kültürler arası yakınlaşmaya teşvik edeceği ifade edilen açıklamada, dünya genelinde 18 Kasım’ın kutlanmasının kültürel çeşitliliğe, ifade özgürlüğüne, kültürel mirasın ve kültürler arası iletişimin korunmasına katkı sağlayacağı kaydedildi.

Açıklamada, UNESCO’nun herkesi “Uluslararası İslam Sanatları Günü”ne katkıda bulunmaya davet ettiği aktarıldı. UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay de yaptığı açıklamada, İslam sanatlarının kendini yenilmeye ve dünyadaki tüm kültürleri etkilemeye devam ettiği vurguladı. “Uluslararası İslam Sanatları Günü”nü, 14 yüzyıla yayılan bu olağanüstü mirası kutlamak için ilan ettiklerini kaydeden Azoulay, İslam sanatları tarihinin daha iyi tanınması gerektiğine işaret etti.

Louvre’da Sergilenen İslam Sanat Eserleri Büyük İlgi Görmüştü

2018 yılında yaklaşık 35 bin eserin sergilendiği dünyaca ünlü Louvre Müzesi’nin İslam Sanat Eserleri Bölümü Direktörü Yannick Lintz, bölümün barındırdığı yaklaşık 17 bin 500 eserle dünyadaki en büyük koleksiyonlardan biri olduğunu söylemişti.

Dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alan, yaklaşık 35 bin eserin sergilendiği Louvre Müzesi’ndeki İslam Sanat Eserleri Bölümü 17 bin 500 civarında eseri bünyesinde barındırıyor. Müzenin bu bölümündeki eserler, İslamın ilk yılları olan 7. yüzyıldan başlayarak 19. yüzyılın ortalarına kadar yaklaşık 12 yüzyıllık döneme ait. İstanbul’daki Ayasofya Müzesi’nin bahçesindeki Sultan II. Selim Türbesi’ne ait çini pano, Louvre Müzesi ile İslam Sanat Eserleri Bölümü’nde sergilenen en değerli parçaların başında geliyor.

Perspektif’in “Gelenekselden Moderne Cami Mimarisi” dosyasına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler