ALMANYA Berlin’de Yeniden Bir Camiye Polis Baskını Gerçekleşti

Almanya’nın başkenti Berlin’de 26 Kasım 2020 tarihinin erken saatlerinde NBS e.V. - Dar Assalam Camii’ne polis baskını düzenlendi.

ehisim 26 Kasım 2020

Resmî adı Neuköllner Begegnungsstätte e.V. Dar Assalam Camii olan ve Müslümanlar arasında Dar Assalam Camii olarak bilinen Berlin’deki camiye bu sabah sabah namazı sonrasında polis baskını yapıldı. Camiye yapılan baskına gerekçe olarak koronavirüs pandemisi sebebiyle devlet tarafından yapılan yardımlar gösterildi.

Cami, Berlin İç İşleri Senatosu ve Adalet Senatosuna Teyit Ettirmişti

Cami yetkilileri devletin koronavirüs pandemisi yardımlarına başvurduktan sonra öncelikle yardım işlemlerini yapan banka ile, akabinde de Berlin İç İşleri Senatosu ve Adalet Senatosu’na caminin yardım başvurusuyla  ilgili herhangi bir sorun veya sıkıntı olup olmadığını sorduklarını ve her işlemin usulüne uygun olarak yapıldığının teyit ettirildiğini belirttiler.

Yetkililer resmî makamlarca yapılan bu teyide rağmen bugün sabah namazından sonra koronavirüs pandemisi sübvansiyonları gerekçesi ile yapılan baskına anlam veremediklerini belirttiler. Bu durumu polislere söylediklerinde “her camiye baskın yapılmayacağı” şeklinde bir açıklama duyduklarını aktaran yetkililer, baskının namaz vakti geçtikten sonra yapıldığını ancak buna rağmen cemaat arasında büyük tedirginliğe yol açtığını kaydettiler. An itibari ile aramanın devam ettiği ve cami içerisine dışarıdan hiç kimsenin girmesine izin verilmediği camide polis aramasının birkaç saat daha sürmesi bekleniyor.

Berlin’de İlk Baskın Ekim’de Gerçekleşmişti

21 Ekim 2020 tarihinin sabah erken saatlerinde Eyalet Kriminal Dairesi’ne bağlı onlarca maskeli memur ve polis, Berlin-Kreuzberg’de bulunan Mevlâna Camii’nde arama yapmıştı. Koronavirüs salgını sebebiyle Alman devleti tarafından yapılan yardımların manipüle edildiği gerekçesiyle yapılan baskında caminin yanı sıra iki dükkan ve aralarında cami başkanının evinin de bulunduğu üç evde arama yapılmıştı. Polis cami yöneticilerinin devletten haksız yere koronavirüs yardımı aldığını iddia ederken, cami yönetimi iddiaları kesin şekilde reddetmişti.

Berlin Polisi Twitter’dan yaptığı açıklamada korona ödeneği konusunda sahtekârlık yapıldığı şüphesiyle arama emrinin icra edildiğini ve farklı mekânlardaki aramalar için 150 polisin görev yaptığını ilan etmişti. (P)

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |