İslamofobi Gözlem Evi Almanya’da DİTİB Camisine İslamofobik Mektup Gönderildi

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletindeki Lörrach beldesinde bir camiye İslamofobi içerikli mektup gönderildi.

admin 28 Kasım 2020

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletindeki Lörrach beldesinde bir camiye İslamofobi içerikli mektup gönderildi. Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Lörrach Merkez Camisi’ne gönderilen mektupta Fransız Charlie Hebdo dergisinin kapak fotoğrafı ile İslam’a ve Müslümanlara yönelik hakaret içeren ifadeler yer aldı.

DİTİB Lörrach Merkez Camisi Dernek Başkanı Basri Belgen, perşembe günü akşam saatlerinde posta yoluyla gönderilen ve mühürlü zarf içinde yer alan mektubu yerel yetkililere ilettiklerini ifade etti. Belgen, 1987’de kurulan cami derneğinin kurulduğu günden bu yana komşularıyla iyi ilişkiler içinde çalışmalarını sürdürdüğünü ve ilk kez böyle bir mektup almaktan büyük üzüntü duyduklarını söyledi.

Almanya’da son dönemlerde camilere yönelik İslamofobik saldırılar gittikçe artış gösteriyor. Söz konusu İslamofobik saldırıların artışında son zamanlarda Müslümanlara yönelik siyasi söylemin sertleşmesiyle parallellik gösteriyor. Özellikle Baden-Württemberg eyaletinde son haftalarda İslamofobik söylemlerin yer aldığı mektupların sayısında önemli artış görülüyor. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |