Aşırı Sağ Belçikalı Aşırı Sağcı, Sığınmacı Merkezini Kundaklama Suçundan Tutuklandı

Belçika'nın Flaman bölgesinde iki aşırı sağcı, 2019 yılında sığınmacılar için hazırlanan bir merkezi kundaklama suçlamasıyla tutuklandı.

ehisim 10 Aralık 2020

Kasım 2019’da Belçika’nın Limburg ilinde bulunan Bilzen şehrindeki 140 sığınmacının barınması için yapılan ve henüz boş tutulan binanın yakılmasıyla ilgili soruşturmada iki kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden birinin 60 yaşındaki Emmanuel M. olduğu açıklandı. İkinci kişinin ise eşi olduğu ve üçüncü şüpheli ise katı koşullar altında serbest bırakıldı.

Daha Önce Irkçılık ve Silah Bulundurma Suçundan Tutuklanmıştı

Aylar süren soruşturmadan sonra gözaltına alınan kişinin, ırkçı siyasi parti Vlaams Belang’ın (Tr. “Flaman Çıkarı Partisi”) eylüldeki gösterisine Nazi sembolleri bulunan aracıyla katıldığı ortaya çıktı. Nazi sembolleri taşıyan Emmanuel M’ye ait arazi aracının fotoğrafı sosyal medyada paylaşılınca medyada da geniş yankı bulmuştu. Yangın hızlandırıcılarıyla ateşe verilen sığınmacı merkezinin araştırması esnasında Flaman bölgesinin VTM isimli ana televizyon kanalında yayınlanan ve Faroek Özgüneş tarafından sunulan programda suçlunun bulunması için çağrı yapılmıştı. Bundan bir ay sonra dikkatleri üzerine çeken M., aynı zamanda Hollanda ve Belçika’da aktif olan “Voorpost” isimli aşırı sağcı örgütün başkanı olduğu tespit edildi. Daha önce ırkçılık ve silah bulundurma suçu ile tutuklanan M., şimdi ise kundaklama şüphesi ile tutuklandı.

Limburg Savcılığı yetkilisi Bruno Coppin, Nazi sempatizanının geçen yılki kundaklamayla bağlantı olduğunu bildirdi. Coppin, “Sığınmacı merkezindeki yangını bu kişinin başlattığına dair kanıtımız var. Mahkeme bu kişinin kasıtlı olarak yangın çıkarma suçundan tutuklanmasına karar verdi.” dedi. Flaman bölgesi hükümeti yetkilileri, kundaklama eylemini “siyasi terör” olarak yorumlamıştı. Sığınmacı merkezindeki yangından sonra sosyal medyada “İyi bir başlangıç”, “Keşke binanın dolması beklenseydi” gibi birçok ırkçı yorum yapılmıştı.  (AA/P)

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |