'Avusturya'

Avusturya’da “Terörle Mücadele Yasa Tasarısı” Protesto Edildi

Avusturya’da Müslümanların haklarını kısıtlayacağı düşünülen "terörle mücadele yasa tasarısı" protesto edildi. Düzenlenen gösteride, yasa tasarısının ülkedeki Müslümanlara yönelik keyfi uygulamaları ve baskıları artıracağı ifade edildi.

Avusturya'da Terörle Mücadele Yasa Tasarısına Protesto, Fotoğraf: @Aşkın Kıyağan/AA

Avusturya’nın başkenti Viyana’nın en önemli meydanlarından Aziz Stefan Meydanı’nda toplanan Avusturyalılar, “Düşünce Özgürlüğü Tehlikede”,  “Yasaya Hayır”, “Temel Haklar Korunmalı” yazılı pankartlar açtı.

Çok sayıda sivil toplum kuruluşu, dinî cemaat temsilcisi ve bazı siyasilerin destek verdiği gösteride, meclis adalet komisyonunda incelenen terörle mücadele yasa tasarısının düşünce özgürlüğünü kısıtladığına, özellikle sesini yükselten Müslüman aktivistleri hedef aldığına işaret edildi.

Langthaler: “Müslümanlar, İktidarın Hedefinde”

Gösterinin düzenleyicilerinden yazar Wilhelm Langthaler, yaptığı açıklamada, ülkede 2 Kasım’da düzenlenen terör saldırısı sonrasında iktidarın yeni bir terörle mücadele torba yasa tasarısı açıkladığını, burada açıkça Müslümanların hedef alındığını söyledi.

Langthaler, iktidarın yasa tasarısına ilişkin ilk açıklamasında “siyasal İslam’ın” suç olarak kabul edileceğini duyurduğunu, ancak bunu başaramadıkları için bu ifade yerine din kaynaklı aşırıcılık ifadesi kullandıklarını belirterek, şunları söyledi: “Bu yasa tasarısı, Müslüman aktivistleri hedef alıyor. Filistinliler ve Müslümanların haklarını savunan insanları sindirmeyi hedefliyor. Bunu protesto etmek için bir araya geldik.”

Söz konusu yasa tasarısının yürürlüğe girmesiyle herhangi bir mahkeme sürecine ihtiyaç duyulmadan terörle mücadele adı altında insanların rahatlıkla tutuklanabileceğinin altını çizen Langthaler, İsrail’in benzer metotları Filistinliler üzerinde yıllardır uyguladığını vurguladı.

Avusturya’da 12 Aralık’ta kamuoyuyla paylaşılan terörle mücadele torba yasa tasarısında, dinî saikli aşırıcılığın suç unsuru olarak kabul edileceği, toplum için tehlikeli olarak görülen kişilerin herhangi bir hukuki süreç olmaksızın gözaltına alınacağı, radikal görüşlerin yayıldığı ileri sürülen cami ve dinî derneklerin daha hızlı kapatılacağı açıklanmıştı. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler