'Fransa'

Montmagny Belediye Başkanı Floquet: “Caminin Kapatılmasını Gerektirecek Bir Durum Yoktu”

Şehrinde bulunan caminin kapatılmasına tepki gösteren Montmagny Belediye Başkanı Patrick Floquet, caminin kapatılmasını gerektirecek bir durumun hiçbir zaman var olmadığını söyleyerek, Macron hükûmetini "becerisizlik" ile suçladı.

@Shutterstock değişiklikler: Perspektif

Le Parisien’in haberine göre, Fransa’da hükûmetin “İslami ayrılıkçılıkla mücadele” adı altında çok sayıda camiyi kapatma adımından Montmagny şehrinde bulunan cami de nasibini aldı.

Şehrin Belediye Başkanı Patrick Floquet, “Bu caminin söz konusu nedenle kapatılmasını gerektirecek bir durum hiçbir zaman var olmadı.” diyerek kapatma emrinin arkasındaki İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in hata yaptığını belirtti.

“Hükûmetin İletişim Konusundaki Beceriksizliğini Kınıyorum”

“Bu çok ciddi bir hata, hükûmetin iletişim konusundaki beceriksizliğini kınıyorum.” diyen Floquet, Aralık 2020’de bir güvenlik komisyonunun camide incelemelerde bulunduğunu ve olumsuz hiçbir durumla karşılaşılmadığını kaydetti. Floquet, komisyonun cami sorumlularından eksik kalan birkaç çalışmayı tamamlamalarını istediğini, bu talebin de kısa süre içerisinde yerine getirildiğini aktardı.

“Polemik konusu olmayan bir camiydi.” diyen Floquet, İçişleri Bakanının bölgede 5 yıl önce kapatılan bir camiyle Montmagny Camisi’ni karıştırdığını, yanlış ibadet yerine kapatma kararı uygulandığını anlattı.

İzlenilen 18 İbadet Yerinden 9’u Kapatıldı

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, 16 Aralık’ta Twitter’dan yaptığı açıklamada, izlenmesini talep ettiği 18 ibadet yerinden 9’unun kapatıldığını açıklamıştı.

Charlie Hebdo dergisinin, Hazreti Muhammed’e yönelik hakaret içeren karikatürlerini, okulda öğrencilerine gösteren öğretmenin 16 Ekim’de öldürülmesiyle hükûmet, ayrılıkçılığa sebep oldukları gerekçesiyle Müslüman birçok kişi, kuruluş ve ibadet yerlerine yönelik sert adımlar atmıştı.

Fransa‘da 60’tan fazla kişi bu gerekçeyle ülkeden gönderilirken, aralarında Müslüman yardım kuruluşu Barakacity ve İslamofobi ile Mücadele Kolektifinin (CCIF) de bulunduğu birçok kuruluş kapatılmıştı. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler