'Fransa'

Fransız Bakan’dan Yüzme Derslerinden Muafiyet İçin “Tıbbi Neden” Israrı

Fransa’da kamuya açık alanlarda 18 yaşın altındaki kızların başörtü takmasının yasaklanmasını isteyen Fransız Bakan Marlene Schiappa, okullarda kız-erkek karışık yüzme derslerinden muaf olmak için tıbbi neden bildirilmesinin zorunlu kılınmasında ısrar etti.

Fotoğraf: Shutterstock.com

Müslümanlar için çeşitli kısıtlamalar öngören “Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler” yasa tasarısının Ulusal Meclis’te görüşüldüğü Fransa’da, Vatandaşlık İşlerinden Sorumlu Bakan Marlene Schiappa, Müslüman ailelerin kız çocuklarını zorunlu yüzme derslerinden muaf tutmak için klor alerjisini gerekçe gösterdiğini iddia etti.

Schiappa ile Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, son zamanlarda klor alerjisi gerekçesiyle yüzme derslerine katılmayanların sayısının arttığı, öğrencilerin dersten muafiyet için öne sürdüğü bu gerekçeler üzerine soruşturma açılacağı duyuruldu. Açıklamada, soruşturmanın Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Seküler İhtiyarlar Konseyi tarafından yapılacağı ve sonuçlarının kamuoyuyla paylaşılacağı kaydedildi.

Okulların dinî ayrılıkçılığın yeşerdiği alanlar olmaması gerektiği ileri sürülen açıklamada, klor alerjisi gerekçelerinde tıbbi dayanak talep edileceği vurgulandı.

Fransa’da İlkokuldan İtibaren Öğrencilere Yüzme Dersi Zorunluluğu

Fransa’da ilkokuldan itibaren öğrencilere yüzme dersleri zorunlu tutuluyor. Bazı aileler, ülke genelindeki taciz olayları ya da dinî gerekçelerle çocuklarının bu derslerden muaf tutulmasını istiyor.

Ülke genelinde havuzlarda, kadın ve erkekler için ayrı gün uygulaması yapılmasına izin verilmiyor. Ayrıca kadınların, havuzlara tesettür mayosuyla girmesi de yasak.

Schiappa, daha önce kamuya açık alanlarda 18 yaşından küçük kızların başörtü takmasının yasaklanması maddesinin yasa tasarısına eklenmesine destek vermişti. Madde, tasarıyı inceleyen komite tarafında aşırıcı bulunarak reddedilmişti. (AA)

 

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler