Avusturya Avusturya Siyasetinde Müslüman Karşıtı Irkçı Söylemlerde Ciddi Artış

Avusturya’da insan hakları alanında çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşu SOS Mitmensch’in raporuna göre, 2020'de Müslüman karşıtı ırkçı söylemler, bir önceki yıla göre 2 katına çıktı.

admin 3 Mart 2021

SOS Mitmensch sivil toplum kuruluşu, video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında, “2020 Avusturya Siyasetinde Müslüman Karşıtı Irkçılık Raporu“nu kamuoyuna duyurdu. Kuruluşun Basın Sözcüsü Alexander Pollak, burada yaptığı konuşmada, 2020’de bir önceki yıla oranla ülke siyasetinde Müslüman karşıtı ırkçı söylem ve kampanyaların 2 katına çıktığı bilgisini paylaştı.

Ülkede 90’nın üzerinde Müslümanları hedef alan ırkçı söylemin çeşitli siyasi parti veya kişilerce yapıldığına dikkati çeken Pollak, “Avusturya’da Müslümanlara yönelik 2020’de olduğu kadar yoğun siyasi kışkırtmayı daha önce yaşamamıştık.” dedi.

“Kovid-19, Irkçı Söylemler İçin Araç Hâline Getirildi”

Pollak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını üzerinden Müslümanların hedef alındığına işaret ederek, Kovid-19’un siyasiler tarafından Müslümanlara yönelik ırkçı söylemler için araç hâline getirildiğini vurguladı.

Avusturya siyasetini belirleyen isimlerin kullandığı dilin halk üzerinde ciddi etkisi bulunduğunun altını çizen Pollak, konuya ilişkin yapılan bir anketin sonuçlarına değindi. Pollak söz konusu ankette, katılımcıların yüzde 35’inin Müslümanlara yönelik olumsuz görüşler sarfettiğini, yüzde 40’ının ise Avusturyalılarla Müslümanların eşit haklara sahip olmaması gerektiğini savunduğunu aktardı.

“Gerçek Dışı Karalama Kampanyalarıyla Müslümanlar Hedef Alındı”

Basın toplantısına katılan Sosyal Bilimci Dr. Judith Kohlenberger de salgının Müslümanları ötekileştirme ve bu dinî gruba yönelik komplo teorilerini güçlendirmek amacıyla kullanılmaya çalışıldığını vurguladı.

Kohlenberger, rapordaki ırkçı ve ötekileştirici söylemlere işaret ederek, “Tatil dönüşü Balkanlardan gelenlerin günlük vaka sayılarını artırdığı”, “Türklerin düğünlerinde kurallara uymadığı”, “İktidarın ramazan ayına göre kısıtlamaları kaldıracağı” gibi gerçek dışı karalama kampanyalarıyla Müslümanların hedef alındığını aktardı.

“Irkçı Söylemler Gençlerin Aidiyet Duygusunu Zedeliyor”

10. Bölge Belediye Encümen Azası Siyasetçi Muhammed Yüksek de belirli siyasi çevrelerce düzenli olarak Müslümanlara yönelik kullanılan ırkçı ve nefret içerikli söylemlere dikkat çekti. Yüksek, bu söylemlerin özellikle gençler üzerinde olumsuz etkilere yol açtığını ve yabancı kökenli gençlerin ülkeye olan aidiyet duygularını zedelediğini belirtti.

Yüksek şunları kaydetti: “Belirli siyasi çevreler, Müslüman ya da yabancı kökenli çocuklar üzerinden siyaset yapıyor. Bu durumun çocuklar üzerinde olumsuz yansımaları oluyor, Avusturya’ya yönelik aidiyet duyguları zedeleniyor. Bu çocuklar 15-16 yaşlarına geldiğinde bu kez aynı çevreler ‘Bunlar kendilerini Avusturyalı olarak görmüyor’ diye suçlamada bulunuyor. Bu siyasi söylem, bizim çocuklarımızın aidiyet duygusunu sömürüyor.” (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |