'ABD'

ABD’de, Muhtemel “Müslüman Yasağı”nın Engellenmesi İçin Yasa Tasarısı

ABD eski başkanı Donald Trump’ın bazı Müslüman ülke vatandaşlarının ABD'ye girmesini engellemek için 2017 yılının başında getirdiği, "Müslüman yasağı" olarak bilinen uygulamanın gelecekte tekrar etmemesi için ABD Kongresine yeni bir tasarı sunuldu.

Fotoğraf: Shutterstock.com

Temsilciler Meclisi Kaliforniya Demokrat Milletvekili Judy Chu tarafından hazırlanan “Ulusal Kökene Dayalı Göçmen Olmayanlar için Ayrımcılığın Önlenmesi Yasası” adlı tasarı Kongre’ye getirildi. “Yasak Yok” başlığını taşıyan tasarının 137 Temsilciler Meclisi üyesi ve Delaware Eyaleti Demokrat Senatörü Chris Coons tarafından desteklendiği kaydedildi.

Chu, tasarıyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, “Müslüman yasağı milletimiz üzerinde nefret dolu bir lekeydi. Gerçek bir ulusal güvenlik kaygısından değil, yalnızca bağnazlıktan esinlenen yasak önyargıları, yabancı düşmanlığını ve İslamofobi’yi körüklerken sadece aileleri ayırmaya hizmet etti.” ifadesini kullandı.

Tasarı Gelecekteki Muhtemel Benzeri Yasakları Engellemeyi Hedefliyor

Benzeri önyargılı yasakların tekrar politika haline gelmesine izin verilmemesi gerektiğini belirten Chu, “Bu nedenle bir kez daha kanunlarımızı güncellemek için ‘Yasak Yok’ tasarısını sundum. Böyle geniş tabanlı yasaklar olmadan önce bir tehdidin gerçek kanıtını talep edecek olan bu yasa tasarısı, gelecekteki başkanların insanları yalnızca dinleri nedeniyle yasaklayamayacaklarını garanti ediyor.” ifadesine yer verdi.

Tasarı, din temelli ayrımcılığı yasaklamak için Göçmenlik Ve Vatandaşlık Yasası’nı güçlendirmeyi ve gelecekteki benzer uygulamaları engellemek için ABD başkanının aşırı geniş yürütme yetkisini sınırlandırarak kuvvetler ayrılığını yeniden sağlamayı hedefliyor.

Chu, “Yasak Yok” başlıklı yasa tasarısının ilk versiyonunu, Trump’ın imzaladığı kararname ile bazı Müslüman ülkelere uygulanan seyahat yasağının kaldırılması için ilk kez 10 Nisan 2019’da Kongre’ye sunmuştu. Tasarı 22 Temmuz 2020’de Temsilciler Meclisi’nde 183’e karşı 223 ile kabul edilmiş, ancak Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senato’da kalmıştı.

Söz konusu ilk tasarı, Trump’ın Müslüman ülkelerden ABD’ye seyahat yasağını kapsayan kararnamesine yönelik ABD Kongresine sunulan ilk karşı yasa tasarısı özelliğini taşıyordu. 

Trump’ın Seyahat Yasağı

ABD eski Başkanı Trump, göreve geldikten bir hafta sonra 27 Ocak 2017’de İran, Suriye, Libya, Yemen, Somali, Çad ve Kuzey Kore’ye seyahat yasağı getirmişti. Kararın geniş kitlelerce havalimanlarında protesto edilmesi üzerine Trump yönetimi geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Daha sonra “yükümlülüklerini yerine getirdiği” gerekçesiyle Çad listeden çıkarılmış, seyahat yasağı hafifletilerek güncellenmiş ve tekrar yürürlüğe konulmuştu. Ancak yasak, Hawaii ve Maryland eyaletindeki federal hakimlerin “ulusal çapta yürürlüğün durdurulması kararı” engeline takılmıştı.

ABD Yüksek Mahkemesi, Haziran 2018’de Trump’ın “Müslüman yasağı” olarak yorumlanan ve 7 ülkeyi hedef alan seyahat yasağını, 4’e karşı 5 oyla onaylayarak anayasaya uygun bulduğunu açıklamıştı. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler