Amerika Trump’ın Müslüman Ülkelere Seyahat Yasağına Karşı “Yasak Yok” Tasarısı

ABD Kongresine, ABD Başkanı Donald Trump'ın 2017'de imzaladığı kararname ile bazı Müslüman ülkelere uygulanan seyahat yasağının kaldırılmasını da içeren "Yasak Yok" adlı bir yasa tasarısı sunuldu. 

admin 12 Nisan 2019

ABD Başkanı Donald Trump’ın bazı Müslüman ülke vatandaşlarının ABD’ye girmesini engellemek için 2017 yılının başında imzaladığı kararname ve Müslümanlar ile göçmenlere yönelik açıklamaları tepki çekmeye devam ederken Temsilciler Meclisine bugün “Yasak Yok” başlıklı bir tasarı sunuldu.

Temsilciler Meclisinin Demokrat üyeleri Chris Conns ve Judy Chu tarafından sunulan tasarı, Müslümanlar’a yönelik seyahat yasağının bir an önce kaldırılmasını öngörüyor. Söz konusu tasarı, Trump’ın sığınmacı ve mültecilere yönelik çeşitli yasaklamalarının yanı sıra Müslümanlara ve diğer dini azınlıklara yönelik ayrımcılığın da engellenmesini amaçlıyor.

Delaware Vekili Conns Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Trump’ın Müslüman yasağının yol açtığı acılar gerçek. Şimdi bu yanlışı düzeltme zamanı.” ifadesini kullandı. California Vekili Chu da Trump’ın seyahat yasağının Amerika’ya yakışmadığını belirterek, söz konusu yasa tasarısının gelecekte herhangi bir millet ya da dine bağlı ayrımcılığın önüne geçmeyi amaçladığını vurguladı. Söz konusu tasarı, ABD Başkanı Trump’ın bazı Müslümanülkelere seyahat yasağını uygulamaya başladığından bu yana ABD Kongresine sunulan ilk karşı yasa tasarısı olma niteliğinde.

Amerika 1 Ocak 2018

“Trump İslamofobiyi Körüklüyor”

Bu yıl 16’ncısı düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından on binlerce Müslümanı bir araya getiren Amerika Müslüman Cemiyeti (MAS) ve Kuzey Amerika İslam Camiası (ICNA) Kongresi’ne Trump’ın Müslüman karşıtı söylem ve siyaseti damgasını vurdu.

Müslüman Vekillerden Tasarıya Tam Destek

Tasarıya, ABD Kongresinin ilk Müslüman kadın vekilleri olan Ilhan Omar ve Rashida Tlaib de destek verdi. Ayrıca, 400 ulusal ve yerel insan hakları, dini, ulusal güvenlik ve toplum kuruluşu, söz konusu tasarıya destek vererek, bugün ABD Kongresi önünde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Omar, kendisinin doğduğu ülke olan Somali’nin de diğer bazı Müslüman ülkelerin vatandaşları gibi ABD’ye girişlerinin engellediğine dikkati çekti.

Trump’ın Müslüman yasağı kararının sadece bir başlangıç olduğunu vurgulayan Omar, “Müslüman yasağı, insanların dinlerine göre bölünebileceği ideolojisinden ortaya çıkıyor. Biz bu ideolojiyi reddediyoruz.” diye konuştu. Konuşması esnasında gözyaşlarına hakim olamayan Omar,”Herkesi Müslüman yasağı yürürlükten kaldırılana ve bu yasak ait olduğu yere, tarihin çöplüğüne gömülene kadar mücadele vermeye davet ediyorum.” dedi. Rashida Tlaib de konuşmasında bu yasağın sadece Müslümanlar ve İslam’la ilgili olmadığına, tüm Amerika’nın meselesi olduğuna dikkati çekerek, yasağın kaldırılması için mücadele çağrısı yaptı.

Trump’ın Seyahat Yasağı

ABD Başkanı Trump, göreve geldikten bir hafta sonra 27 Ocak 2017’de İran, Suriye, Libya, Yemen, Somali, Çad ve Kuzey Kore’ye seyahat yasağı getirmiş, kararın geniş kitlelerce havalimanlarında protesto edilmesi üzerine geri adım atmak zorunda kalmıştı. Daha sonra “yükümlülüklerini yerine getirdiği” gerekçesiyle Çad listeden çıkarılmış, seyahat yasağı hafifletilerek güncellenmiş ve tekrar yürürlüğe konmuş ancak Hawai ve Maryland eyaletindeki federal hakimlerin ulusal çapta yürürlüğün durdurulması kararı engeline takılmıştı.

ABD Yüksek Mahkemesi, geçen yıl haziran ayında Trump’ın  7 ülkeyi hedef alan seyahat yasağını, 5’e karşı 4 oyla onaylayarak anayasaya uygun bulduğunu açıklamıştı.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |