'İsveç'

Göçmen Karşıtı Partinin Milletvekili İslam’a Hakaret Etti

İsveç'te göçmen karşıtlığı ile bilinen aşırı sağcı İsveç Demokratlar Partisi Milletvekili Richard Jomshof, katıldığı bir televizyon programında Müslümanlar ve İslam dini hakkında hakaretamiz ifadeler kullandı.

Fotoğraf: Jarretera / Shutterstock.com

İsveç devlet televizyonu SVT’de “Çok kültürlülük” konulu tartışma programına katılan Jomshof, İslam dinine hakaret etti. Müslüman ülkelerde yaşayanları “şanssız” olarak nitelendiren Jomshof, “Bu ülkelerde doğmak zorunda kalan tüm insanlarla beraber acı çekiyorum. Çünkü İslam iğrenç bir ideoloji ve dindir.” şeklinde konuştu.

Yeşiller Partisi Eş Başkanı ve Eşitlik Bakanı Marta Stenevi, Jomshof’un sözlerine Twitter hesabından tepki göstererek bu sözlerin kabul edilemeyeceğini belirtti. Stenevi, “İsveçli demokratlar, İslamofobilerini ve İsveç toplumunun büyük bir kısmına duydukları tiksintiyi açığa vuruyor. Bu kesinlikle kabul edilemez. Dini ne olursa olsun İsveç’te büyüyen çocukların nefretle karşılanmaması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

“Kendi İçerindeki İslamofobiyle İlgilenmiyorlar”

Liberal Merkez Partisi Genel Başkanı Annie Lööf de Twitter hesabından, İsveç Demokratlar Partisinin yabancı düşmanı, popülist bir parti olduğunu vurguladı. Lööf, “Kendi içlerindeki İslamofobiyle ilgilenmiyorlar bile. İsveç’te her gün işe ya da okula giden Müslümanlar var. Bunları aşırıcılıkla ya da İslamcılıkla suçlamak doğru değil.” şeklinde konuştu.

Linköping Belediyesi Çevre ve Toplum Planlamasından sorumlu Belediye Başkanı Muharrem Demirok da sosyal medya hesabı Facebook’tan yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: “Müslüman olarak İslam’ı kabul eden benim. Bu, İsveç Demokratlarının gözünde iğrenç bir insan olduğum anlamına geliyor. Çocuklarımın, akrabalarımın ve arkadaşlarımın iğrenç bir insan olduğu anlamına geliyor. İsveçli Demokratları seçenler, çocuklarımın gözünün içine bakarak iğrenç olduğunu söyleyebilmelisiniz. Yapabilir misiniz?”

Daha önce de İsveç Demokratlar Partisi üyesi yerel bir politikacı, Facebook hesabı üzerinden “Tüm Müslümanlar teröristtir” şeklinde bir paylaşım yapmıştı. Aşırı sağcı siyasetçi, İslam’a ve Müslümanlara hakaret ettiği gerekçesiyle 40 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler