'HOLLANDA'

Hollanda’da Genel Seçimin İlk Sonuçları Açıklandı

Genel seçimleri, 35 milletvekili çıkarması öngörülen Mark Rutte'nin liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi kazandı. Seçimden en fazla kazançlı çıkan ise kadın siyasetçi Sigrid Kaag'ın liderliğindeki Demokratlar 66 oldu.

Fotoğraf: Shutterstock / Alexandros Michailidis

Hollanda’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını gölgesinde düzenlenen genel seçimi, ilk sandık çıkışı anketlerine göre, 35 milletvekili çıkarması öngörülen geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte’nin liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) kazandı.

Hollandalılar, Kovid-19 salgını nedeniyle 3 güne yayılan genel seçimlerde oy kullandı. Sandıklar risk grupları için 15 ve 16 Mart 2021 tarihlerinde açıktı. Pazartesi yerel saatle 07.30’da başlayan oy verme işlemi 17 Mart 21.00’de sona erdi.1579 aday ve 37 partinin 150 sandalye için yarıştığı seçime katılım oranı, son bilgilere göre yüzde 79 oldu.

D66 En Çok Kazanan Parti Oldu

Araştırma şirketi Ipsos’un verilerine göre, Mark Rutte’nin liderliğindeki VVD, 35 sandalyeyle ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada yer alan D66 partisi 5 sandalye artış ile şu an 24 sandalyesi bulunuyor. Seçimin en kazançlı çıkanı, kadın siyasetçi Sigrid Kaag’ın liderliğindeki D66 oldu. D66 seçmenlerinin dörtte biri 2017’deki Temsilciler Meclisi seçimlerinde Yeşil Sol Partisi (GroenLinks), İşçi Partisi (PvdA), Sosyalist Parti (SP)ve Hayvan Partisini (PvdD) seçmişti. D66 seçmenlerinin yüzde 16’sı bir önceki seçimde oy vermezken yüzde sekizi ise VVD’den geldiği bildirildi.

Verilere göre Denk partisi bir sandalye kaybetti. Mecliste üç sandalyesi olan partinin sandalye sayısı 2’e düştü. Bu sene ilk defa katılan Nida partisi ise henüz bir sandalyesi bulunmuyor. Parti şu anki verilere göre oyların yüzde 0,3’ünü almış durumda.

Mecliste Aşırı Sağcıların Sandalye Sayısı 5 Daha Arttı

Bir önceki seçime göre 3 sandalye kaybeden, aşırı sağcı Geert Wilders’in liderliğindeki Özgürlük Partisi (PVV) ise 17 sandalye ile üçüncü sırada yer aldı. Bir başka aşırı sağcı Thierry Baudet’in liderliğindeki Demokrasi için Forum Partisi (FvD) 2017 seçimlerine göre sandalye sayısını 2’den 8’e çıkarırken, ilk defa genel seçimlere katılan FvD’den ayrılanların kurduğu JA21 Partisi de 3 sandalye kazandı. Buna göre, aşırı sağcıların Meclisteki toplam sandalye sayısı 22’den 28’ye çıktı. Forum Partisi (FvD) seçmenlerinin yüzde 25’i bir önceki seçimde PVV partisini seçtiği aktarıldı. Bu bağlamda partinin en büyük kısmı PVV’den gelenlerden oluşuyor.

Diğer koalisyon ortaklarından Hristiyan Demokrat Parti (CDA) 5 milletvekili kaybederek, sandalye sayısını 19’dan 14’e düşürürken, bir başka koalisyon ortağı Hristiyan Birlik Partisi (CU) 4 sandalye ile yetindi.  2017 seçiminde 14 sandalyesi bulunan Yeşil Sol (GL) ve Sosyalist Partisi 6’şar milletvekili kaybederek 8’er sandalye elde ederken, İşçi Partisi (PvdA) de 9 sandalye ile 2017 seçimlerindeki aynı sonucu elde etti.

En Az 3 Partili Bir Koalisyon Bekleniyor

Üyelerinin çoğu Türk ve göçmenlerden oluşan ve geçen seçime göre 1 sandalye kaybeden Denk Partisi ise 2 milletvekili ile temsil edilecek. İlk defa genel seçimlere katılan, kendisini “İslam’dan ilham alan parti” olarak tanıtan NIDA Partisi de başarı elde edemedi. Hiçbir partinin tek başına hükümet kuracak çoğunluğa ulaşamadığı ülkede, en az 3 partili bir koalisyon bekleniyor.  (AA/P)

 

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler