Fransa Fransa İslam Toplumu Milli Görüş Başkanı Sarıkır, Ölümle Tehdit Edildi

Fransa Millî Görüş İslam Konfederasyonu (CIMG) Başkanı Fatih Sarıkır, ölümle tehdit edildiğini açıkladı.

admin 18 Nisan 2021

“İlkeler Şartnamesi”ni imzalamayı reddetmesi nedeniyle son dönemde hükûmet yetkilileri tarafından hedef gösterilen Fransa Millî Görüş İslam Konfederasyonu (CIMG) Başkanı Fatih Sarıkır,  Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ölüm tehdidi içeren mektup aldığını ve buna ilişkin suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.

“Son zamanlarda Müslüman topluma yönelik saldırıların artmasından duyduğum büyük kızgınlığımı ve korkumu belirtiyorum.” şeklinde konuşan Sarıkır, cami duvarlarına İslam karşıtı yazılar yazılmasının, camileri kundaklama girişimlerinin, Müslümanlara karşı tehdit ve hakaretlerin arttığını kaydetti. Sarıkır, zarar veren bu durum karşısında kolektif farkındalık çağrısı yaptığını aktardı.

Fatih Sarıkır, ölümle tehdit edildiği mektubun fotoğrafını da paylaştı.

Mektupta ölüm tehdidin yanı sıra, “Fransa‘da bulunan veya yurt dışında operasyonda olan” bir grup askerin, “vatanını” ve “Fransız kimliğini” korumak istediği belirtilerek, “Çok geç olmadan eyleme geçecekler. Böylece maruz kaldığımız korkunç her şey bitecek.” ifadelerinin yer aldığı görüldü.

Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyetçiler Partisi’nin (Les Républicains) Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekili Guillaume Peltier, konuk olduğu bir TV yayınında, CIMG de dâhil olmak üzere “İlkeler Şartnamesi”ne imza atmayan kuruluşların feshedilmesi gerektiğini söylemişti.

Geçtiğimiz ay ise aşırı sağcı grup “Generation Identitaire”in feshedilmesinin ardından grubun önde gelen isimlerinden Damien Rieu içerisinde “İlkeler Şartnamesi”ne destek vermeyen kuruluşlara ait camilerin yer aldığı bir harita oluşturmuş ve bu haritayı Twitter hesabından takipçileri ile paylaşmıştı. (AA/P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |