'Filistin Sorunu'

Fransız Milletvekili Filistinlileri Savunduğu İçin Antisemitizmle Suçlandı

Fransız milletvekili Danièle Obono, Filistin halkının haklarını savunduğu için antisemitizmle suçlanması nedeniyle İsrail merkezli i24 News kanalının canlı yayınını terk etti.

Fotoğraf: Flickr | Değişiklikler: Perspektif

Fransa’nın siyasî yelpazesinde sol görüşlü bir parti olarak kabul edilen Boyun Eğmeyen Fransa (Fr. La France Insoumise, LFI) milletvekili Obono, konuk olduğu İsrailli i24 News kanalının canlı yayınında, İsrail-Filistin krizine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Saldırıların duracak olmasını memnuniyetle karşıladığını ifade eden Obono, “Tarihi ve yapısal sorunlar çözülmedi. Gazze ve Kudüs’teki şiddetin ve gerilimin kaynağı bu saldırıların öncesine dayanıyor. Sömürgecilik ve Kudüs sorunu çözülmezse, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Filistin halkının meşru taleplerine ilişkin kararları yerine getirilmezse gerilim devam edecek.” dedi.

Obono ve Partisine “İslamcılık” Suçlaması

Bunun üzerine programa konuk olan bir gazeteci, Obono’ya, “Partinin isminin değiştirilmesi uygun olacaktır. Partinin adı İslamcı Boyun Eğmeyen Fransa olmalı. Burada İsrail’de olanları anladığınızı zannetmiyorum. Siyonizm karşıtı değil ancak antisemitist bir partiyi temsil ediyorsunuz. Bunu söylemekten korkmuyorum.” şeklinde konuştu.

Obono, bu suçlamaya, “Burayı terk edeceğim çünkü bu hakaretleri söylemeniz kabul edilemez. Bu programda bana hakaret edilmesine izin vermeyeceğim. Bu tür hakaretleri duyarak vakit kaybetmeyeceğim. Tiyatronuzu bitirin. 2 dakika konuşuyorum ve sonraki saniyelerde antisemitizmle suçlanıyorum.” sözleriyle tepki göstererek canlı yayını terk etti. Programın sunucusu, Obono’ya seslenerek hakaretin söz konusu olmadığını savundu.

Milletvekili Obono, olayın ardından sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda yaşananları bir provakasyon olarak adlandırdı: “[O gazeteci] Nefret dolu, zehirli bir provokatör. Bunun için vaktim yok. Vücudumu bu kasvetli setten çıkardım ve enerjimi Filistin halkıyla dayanışma mücadelesine devam etmek için saklıyorum.” (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler