FRANSA Fransa’da Devlet, ‘Ayrımcı Kimlik Kontrolü’ Nedeniyle Tazminat Ödeyecek

Fransa’da mahkeme, polisin 2017 yılında lise öğrencilere uyguladığı "ayrımcı kimlik kontrolü" sebebiyle devleti tazminata mahkûm etti.

ehisim 10 Haziran 2021

Fransa‘da mahkeme, polisin 2017’de kendilerine “ayrımcı kimlik kontrolü” yaptığı gerekçesiyle devleti dava eden 3 lise öğrencisini haklı buldu. Paris Temyiz Mahkemesi, Epinay-sur-Seine bölgesinden İlyas Haddaji, Mamadou Camara ve Zakaria Hadji Mmadi adlı 3 lise öğrencisinin okul gezisinden dönüş sırasında Paris’teki Kuzey Garı’nda polis memurları tarafından sınıf arkadaşları ve yoldan geçenlerin gözü önünde kökenleri nedeniyle “ayrımcı kimlik kontrolüne” maruz bırakıldığına hükmetti. O sırada 17 ila 18 yaşları arasında olan ve aslen Fas, Mali ve Komorlar’dan gelen öğrenciler gezideki diğer 15 öğrencinin önünde çantalarını açmaya zorlandıkları için kendilerini aşağılanmış hissettiklerini söyledi.

Dava Temyize Taşınmıştı

Hükme ilişkin açıklamada yargıçlar, polisin cinsiyet ve fiziksel özellikleri, özellikle kökenleri nedeniyle yaptığı bu kimlik kontrolünün ayrımcılık teşkil ettiği ve devlet açısından ağır suistimal oluşturduğunu belirtti. Mahkeme, devletin her bir gence 1500’er avro manevi tazminat ödemesine karar verdi. Davanın ilk görüldüğü mahkeme Paris Adalet Mahkemesi, sınıftan çok sayıda azınlık olduğu gerekçesiyle kimlik kontrolünün ayrımcı olmadığına hükmetmiş, öğrenciler davayı temyize taşımıştı. (AA/P)

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar