ABD Köleliğin Sona Erdiği 19 Temmuz “Federal Bayram” İlan Ediliyor

Amerikan Senatosu, köleliğin sona erdiği 19 Temmuz'un (1865) "federal bayram" olarak kutlanması teklifini kabul etti.

Burak Gücin 16 Haziran 2021

ABD‘de köleliğin sona erdiği 19 Temmuz’un “federal bayram” ilan edilmesine yönelik yasa teklifi Kongre’nin üst kanadı Senato tarafından kabul edildi. Farklı eyaletlerde Ulusal Bağımsızlık Günü, Özgürlük Günü ve Özgürleşme Günü gibi adlarla kutlanan 19 Temmuz’un, federal bayram ilan edilmesine yönelik yasa tasarısı oy birliği ile geçti.

Tasarı, “19 Temmuz Ulusal Bağımsızlık Günü” olarak anılacak bayramda tüm çalışanların bir gün ücretli izin yapmasını öngörüyor. Tasarının yasalaşması için Temsilciler Meclisinde oylandıktan sonra Başkan tarafından da onaylanması gerekiyor.

Amerikan Senatosunda Demokrat Partinin oluşturduğu çoğunluk grubunun lideri, New York Senatörü Chuck Schumer, “19 Temmuz’un federal bayram ilan edilmesi geçmişin hatalarının kabul edilmesi için atılmış önemli bir adım. Özgürlük Bildirgesi’nin ve Anayasamızın vaadini olan adalet önünde eşitliği sağlamak için çabalarımızı sürdürmeliyiz.” dedi.

Yasa teklifine öncülük eden Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Edward Markey de Twitter‘da yaptığı paylaşımda, “ABD‘de ırk eşitliğini sağlamak için aşmamız gereken uzun bir yol var. Bunu ulusumuzun ilk günahı olan kölelikle yüzleşmeden yapamayız.” ifadelerini kullandı.

ABD’de İç Savaş ve Köleliğin İlgası

Kölelik

ABD'de Kölelik Tazminatı İçin Meclis Komisyonu Kuruluyor

16 Nisan 2021

ABD‘de köleliğin kaldırılması için verilen İç Savaş, güney eyaletlerinin oluşturduğu Konfederasyon Ordusu askerlerinin Nisan 1865’te teslim olmasıyla sona ermişti. Böylece 1 Ocak 1863’te ilan edilen Özgürlük Bildirgesi’ne yönelik muhalefet ortadan kalmıştı.

Savaş bittikten sonra kuzey eyaletlerinin oluşturduğu Birlik Ordusu’nun askerleri Afro-Amerikalı kölelere köleliğin sona erdiğini duyurmak üzere güney eyaletlerine gitmeye başlamıştı. Askerler, en son 19 Temmuz’da Teksas eyaletinin Galveston şehrindeki kölelere özgürlüklerini kazandıklarını tebliğ ettiğinden, bu tarih ülkede köleliğin sona erdiği tarih olarak kabul ediliyor. (AA)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |