ABD Oklahoma’da Müslümanların Alınmadığı Atış Poligonu Satışa Çıkarıldı

ABD'nin Oklahoma kentinde, kapısına "Müslümanlar giremez" yazılan atış poligonu, Müslüman bir bölge sakininin açtığı davanın ardından satışa çıkarıldı.

ehisim 29 Temmuz 2021

The Hill’in haberine göre, Save Yourself Gun Club atış poligonunun sahipleri, Facebook’ta yaptıkları paylaşımla ABD Muskogee County’de bulunan iki dönümlük mülklerini satacaklarını açıkladı. Satış kararını memnuniyetle karşılayan bölgedeki Müslüman toplulukların liderleri, sosyal medyada konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Council on American Islamic Relations’ın (Amerikan İslami İlişkiler Konseyi) Oklahoma Bölge Müdürü Adam Soltani, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, nefretin para etmeyeceğini belirterek, “Müslümanların girişini engellemesi sebebiyle mahkemeye verdiğimiz, kendisini ‘Müslümanlardan bağımsız bir kuruluş’ ilan eden atış poligonu artık yok.” dedi. Soltani, paylaşımında ayrıca, “Hoşça kal ve geçmiş olsun. Oklahoma, yaymaya çalıştığın nefrete rağmen artık daha iyi bir yer.” ifadesini kullandı. Mülkün alıcısının olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.

Save Yourself Gun Club, 2015’te Tartışmaların Odağı Olmuştu

Save Yourself Gun Club, 2015’te kapısına astığı “Bu özel sektöre ait işletme, Müslümanlara kapalı bir kuruluştur. Herhangi birine hizmeti reddetme hakkımız saklıdır. Teşekkürler.” yazılı ilandan sonra tartışmaların odağı olmuştu. Bölgede ikamet eden Müslümanlardan Raja’ee Fatihah poligonda atış yapma isteğinin reddedilmesi sebebiyle işletmeye birkaç yıl süren ve 2019 Nisan’da sonlanan bir dava açmıştı. İşletme sahiplerini temsil eden avukat olayla alakalı, Fatihah’ın “insanları tehdit ettiğini ve bir tartışma çıkartmak” için geldiğini söylemişti. Aleyhine açılan dava kapandıktan sonra küçülmeye başlayan iş yeri, 2021’in başlarında müşterilerine üyeliklerinin nisanda sonlanacağını belirterek kapanacaklarını duyurmuştu. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |