Kanada Yerlileri Kanada’da Yerlileri Yalan Söylemekle İtham Eden Papaz Görevinden Alındı

Kanada'da yatılı kilise okullarında bulunan toplu yerli çocuk mezarlarının yankısı devam ederken Katolik bir papaz yerlileri para için yalan söylemekle suçladı.

30 Temmuz 2021

Kanada’nın Winnipeg kentinde Katolik bir papaz, Kanadalı yerlileri para için yalan söylemekle itham etti. Manitoba eyaletinin başkenti Winnipeg’deki St. Emile Roma Katolik Kilisesi rahiplerinden Rheal Forest, 10 ve 18 Temmuz tarihlerinde verdiği iki ayrı vaazda, yatılı kilise okullarından sağ kurtulan yerliler hakkında iddialarda bulundu.

Kanada Yerlileri

Kanada Yerlileri, Çocuklarının Refahına Dair Tam Yetki Sahibi Oldu

7 Temmuz 2021

Kanada resmi yayın kuruluşu CBC’de yer alan haber göre Papaz Forest, yatılı okullarında kalıp da bugün halen yaşayanları, mahkemelerden daha fazla para almak için cinsel istismar hakkında yalan söylemekle suçladı. Forest, “Kendilerine verilen paradan fazlasını istediklerinde, bazen yalan söylediler. Cinsel istismara uğradığını söyle, hop, 50 bin dolar daha.. Fakirseniz yalan söylememek biraz zor.” dedi.

Papaz Forest, Kanada’nın kuzeyinde çalıştığı 22 yıl boyunca tanıdığı tüm yerlilerin yatılı okulları sevdiğini de ileri sürdü. Papaz Forest’in vaazlarının, Manitoba Başpiskoposluğu sosyal medya hesaplarında da yer alması üzerine, paylaşımlara binlerce tepki yorumu geldi. CBC’ye açıklama yapan Manitoba Başpiskoposu Albert LeGatt, Forest ile ilgili videoların kaldırıldığını ve yorumlar için özür dilediğini söyledi. Başpiskoposluk ayrıca Forest’ın halka vaaz vermesini ve öğretmesini de yasakladı.

Yatılı Kilise Okullarında Ne Olmuştu?

Kanada tarihinin en büyük çocuk istismarının yaşandığı yer olarak kabul edilen Yatılı Kilise Okullarının ilki, 1880’lerin başında açıldı ve sonuncusu da 1996 yılında kapatıldı. 150 binden fazla yerli çocuğun ailelerinden zorla alınarak yerleştirildiği kiliselere ait yatılı okullarda, bu çocukların büyük bölümü rahip, rahibe ve diğer öğretmenler tarafından fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddet ile istismara uğradı.

Kanada

Kanadalı Yerlilerin Tazminat Belgelerine Mahkeme Engeli

27 Temmuz 2021

Ülkede 2010’da kurulan Hakikat ve Uzlaşma Komisyonunun kayıtlarına geçen istismarların yanı sıra bazı çocukların üzerinde tıbbi deneyler yapıldığı da belirlendi. Kanada federal hükümeti, binlerce çocuğun açlık, soğuk ve hastalık sonucu hayatını kaybettiği yatılı kilise okullarında yaşananlar için mağdurlardan resmen özür dilemişti.

Kanada‘da Katolik Kilisesinin kontrolündeki yatılı kilise okullarından bazılarının bahçesinde de resmi kayıtlarda olmayan çocuk mezarları bulunmuştu. Katolik Kilisesi, gelişmelerin ülkenin en önemli gündem maddesi olması üzerine eleştirilerin merkezi haline gelmişti. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |