Afganistan Belçika, Afganistan’daki Vatandaşlarını Tahliye Ediyor

Belçika, askerlerinin ardından Afganistan'daki vatandaşlarının da ülkeye dönüşünü sağlıyor.

Enise Yılmaz 17 Ağustos 2021

Belçika Dışişleri Bakanı Sophie Wilmes, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yaklaşık 100 Belçikalı ile Afgan aile üyelerinden oluşan bir grubun ülkeden ayrılmak istediklerini belirttiğini duyurdu. Wilmes, 4 askeri uçağın en kısa sürede tahliye operasyonu için Kabil’e doğru yola çıkacağını bildirdi.

Savunma Bakanı Ludivine Dedonder de dünkü paylaşımında, askerlerin ülkeden ayrıldığını ifade etmişti.

Taliban’ın Ülkeye Hakim Olma Süreci

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020’de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan’dan geri çekilme süreci başladı. Anlaşma, yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban’ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair hüküm getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha’daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde, hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan’da birçok ilçeye, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu. Başkent Kabil’i kuşatan Taliban, dün Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesinin ardından kenti çatışmasız şekilde kontrolüne aldı. (AA)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |