Afganistan Fransa’nın eski Afgan Çalışanlarını Yüz Üstü Bıraktığı Öne Sürüldü

Fransa’nın önceki yıllarda Afganistan’da Fransız ordusu için çalışan 80’e yakın Afgan'ı, Taliban’ın kontrolünü ele aldığı Afganistan’da yüz üstü bıraktığı iddia edildi.

Enise Yılmaz 17 Ağustos 2021

Fransız Ordusunun Eski Çalışanları Derneği Başkanı Adel Abdul Raziq, Franceinfo’ya yaptığı açıklamada, Fransız ordusunun eski Afgan çalışanlarını terk ettiğini söyledi.

“Taliban, Kabil’e döndüğünden bu yana Fransız ordusunun Afgan yardımcıları endişeli, evlerinde kapıları kilitli halde bekliyorlar, ailelerinin ve kendilerinin hayatını kurtarmak istiyorlar.” ifadesini kullanan Abdul Raziq, Fransız ordusunun 80 kadar Afgan çalışanının vize beklediğini belirtti.

“Afgan Çalışanları İçin Devreye Girin”

Abdul Raziq, Fransız devletine vize bekleyen eski Afgan çalışanları için devreye girme çağrısında bulundu.

France Inter’in haberine göre de Fransız ordusunun eski Afgan çalışanlarından Kabil’de kalan Muhammed Ajan, eşi ve 2 çocuğuyla evinde beklediğini kaydetti.

Ordu için 2011-2012’de tercümanlık yaptığını aktaran Ajan, 5 vize talebinin de geri çevrildiğini dile getirdi. (AA)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |