KUDÜS İsrail, ABD’nin Kudüs’deki Konsolosluğu Yeniden Açma Planına İtiraz Etti

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, ABD yönetiminin Filistinlilere hizmet veren Kudüs'teki konsolosluğunu yeniden açma planının "kötü bir fikir" olduğunu savundu.

ehisim 2 Eylül 2021

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Dışişleri Bakanlığı’ndaki bilgilendirme toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ABD yönetiminin 2019’da eski Başkan Donald Trump döneminde kapatılan konsolosluğu yeniden açma planına değinen Lapid, “Bunun kötü bir fikir olduğunu düşünüyoruz ve ABD’ye bunun kötü bir fikir olduğunu düşündüğümüzü söyledik.” ifadesini kullandı.

Biden Konsolosluğu Açma Planını Dile Getirdi

Washington yönetiminin Afganistan’dan çekilmesine de değinen Lapid, ABD’nin çekilme kararının doğru olduğunu ancak yanlış şekilde yapıldığı değerlendirmesinde bulundu. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, mayıs ayında Ramallah’ta Filistin Devlet Başkanı Abbas ile görüşmesinde Washington’un Filistin ile ilişkilerine bakan Kudüs‘teki konsolosluğun yeniden açılacağını duyurmuştu. İsrail basınına yansıyan haberlere göre, ABD Başkanı Joe Biden, 27 Ağustos’ta Beyaz Saray’da yaptığı görüşmede İsrail Başbakanı Naftali Bennett’e Kudüs’teki konsolosluğu açma planını dile getirdi. ABD, 4 Mart 2019’da Filistinlilere hizmet veren Kudüs Başkonsolosluğu’nu kapatmıştı. (AA)

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |