AB Süreci Merkel’den Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın AB Sürecine Destek

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Arnavutluk ziyareti kapsamında başkent Tiran'da Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile bir araya geldi.

15 Eylül 2021

Almanya Başbakanı Merkel, Arnavutluk ziyareti kapsamında Tiran’da Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Kosova Başbakanı Albin Kurti, Karadağ Başbakanı Zdravko Krivokapic, Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic ve Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Zoran Tegeltija ile de görüştü. Görüşmelerde bölgesel iş birliği konularını ele aldı. Görüşmelerin ardından Merkel ve Rama ortak basın toplantısı düzenledi.

Batı Balkanlar

Avrupa Birliği’nin Batı Balkan Politikası

6 Eylül 2020

Almanya Başbakanı Merkel, yaptığı açıklamada, ülkelerin Avrupa entegrasyon sürecine değinerek, Arnavutluk ile iş birliğini genişletebileceklerini ifade etti. Merkel, “Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın (AB’ye) üyelik müzakerelerinin başlatılması yönünde belirlenen şartları yerine getirdiğine inanıyorum ancak maalesef Bulgaristan’ın vetosundan dolayı Almanya‘nın dönem başkanlığı sırasında bu (müzakerelerin başlatılması) gerçekleşmedi.” değerlendirmesinde bulundu. Bu sürecin yanında olacaklarına dair söz verdiklerini dile getiren Merkel, Berlin Süreci‘nin AB üyeliğinin yerine geçmeyeceğini vurguladı.

“Balkanlar ve Avrupa Bugün Oldukları Gibi olmazdı”

Arnavutluk Başbakanı Rama da Berlin Süreci’nin en büyük başarısının, bir iş birliği ruhu yaratmak olduğunu ifade ederek, bu sürecin ileri görüşlü olduğunu söyledi. Rama, “Açık Balkanlar” girişiminin, Berlin Süreci’nin uygulanması yönünde bölgenin bir aracından başka bir şey olmadığı görüşünü paylaştı.
Batı Balkanlar’ın Merkel’in Berlin Süreci’ni başlatmadan önceki dönemden daha iyi bir konumda olduğunu vurgulayan Rama, “Angela Merkel bu bölgelerde eksik olacak. Bugün hepimiz hem şansölyenin yaptığı şeylerin hem de bırakacağı boşluğun bilincindeyiz. Şansölye Merkel olmasaydı Balkanlar ve Avrupa bugün oldukları gibi olmazdı.” diye konuştu. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |