'FRANSA'

Sarkozy’ye Yasa Dışı Finansman Sağlamaktan Ev Hapsi Cezası Verildi

Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 2012'de kaybettiği cumhurbaşkanlığı seçiminde yasa dışı finansman sağladığı gerekçesiyle 1 yıl ev hapsine çarptırıldı.

30 Eylül 2021 ehisim
Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy @Shutterstock değişiklikler: Perspektif

Paris Adli Mahkemesinde, 20 Mayıs’tan bu yana devam eden davada, 2012’de kaybettiği Fransa cumhurbaşkanlığı seçiminde yasa dışı finansman sağlamaktan suçlu bulunan Sarkozy’ye 1 yıl ev hapsi cezası verilmesine ve elektronik kelepçe ile takip edilmesine hükmedildi. Duruşmaya katılmayan Sarkozy’nin seçim kampanyasında yasal sınırı ve bunun aşıldığını bildiğine karar veren mahkeme, seçim kampanyası harcamalarında yasal sınırın 16 milyon 247 bin 509 avro üzerine çıkıldığını belirledi.

13 Kişi de Suçlu Bulundu

Bu yasal sınırın 31 Mart 2012’de düzenlenen 18’inci mitingde aşıldığı bildirildi. Sarkozy ile aynı davada yargılanan 13 kişi de suçlu bulundu. 2007-2012 arasında cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Sarkozy, haziranda mahkemeye verdiği ifadede suçlamaları reddetmişti. Seçim harcamalarının parti faaliyeti gibi gösterilip Sarkozy’nin seçim kampanyasında yasal sınır olan 22,5 milyon avronun üzerine çıkılmasının perdelenmeye çalışıldığı belirtilmişti.

Sarkozy, seçim kampanyasının finansmanı sırasında, tanıtım ve halkla ilişkiler kampanyasını yürüten Bygmalion şirketinden sahte fatura almakla, ilgili şirket de Sarkozy’nin masraflarını gizlemek için sahte fatura düzenlemekle suçlanmıştı. Sarkozy, 1 Mart’ta yolsuzlukla suçlandığı “telekulak” davasında, 2 yılı tecilli olmak üzere 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler