Arakanlı Müslümanlar Arakanlı Müslümanların Lideri Ullah’ın Öldürülmesiyle İlgili Şüpheliler Yakalandı

Bangladeş'in Cox's Bazar bölgesindeki mülteci kampında Arakanlı Müslümanların lideri Mohib Ullah'ın öldürülmesiyle ilgili olarak dört şüpheli tutuklandı.

Enise Yılmaz 4 Ekim 2021

Bangladeş polisinin yaptığı açıklamada, Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki mülteci kampında Arakanlı Müslümanların lideri Mohib Ullah’ın öldürülmesiyle ilgili yakalanan dört zanlının Arakan topluluğuna mensup olduğu kaydedildi.

Bölge polis müfettiş yardımcısı Rafiqul İslam, zanlıların cuma gecesi ile cumartesi sabahı arasında Cox’s Bazar’daki mülteci kamplarında yakalanarak tutuklandığını açıkladı.

Araştırmalarının devam ettiğini belirten İslam, “Gerçek suçluları yakaladığımızdan ve hiçbir masumun zarar görmediğinden emin olmak için çok dikkatli davranıyoruz.” dedi.

Mohib Ullah Cinayeti

Arakan Rohingya Barış ve İnsan Hakları Derneği (ARSPH) Başkanı Mohib Ullah, 29 Eylül’de Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki Kutupalong kampında öldürülmüştü.

Beyaz Saray’a davet edilen ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyinde konuşan Mohib Ullah, Arakanlı Müslümanların en yüksek profilli savunucularındandı.

Arakanlıların sorunlarını dünyaya duyurmaya çalışan Ullah’ın, Bangladeş’teki mülteci kamplarında cinayet, tecavüz ve kundaklama gibi hadiseler konusunda uluslararası araştırmacılara bilgi sağladığı biliniyordu. (AA)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |