Aşırı Sağ Almanya’da 9 Eski Asker Hakkında “Göçmenlere Saldırı” Soruşturması

Almanya'da Lüneburg Başsavcılığı ordunun dokuz eski askeri için "göçmenlere saldırı planladıkları" şüphesiyle soruşturma açtı. Savcılığın yönelttiği suçlamalar arasında, "silahlı bir örgütü yönetmek" iddiası da yer alıyor.

admin 6 Ekim 2021

Almanya‘nın Aşağı Saksonya eyaletindeki Lüneburg Başsavcılığı, yaşları 37 ile 53 arasında değişen dokuz asker hakkında “silahlı bir örgüte mensup olma ve bu örgütü yönetme” suçlamasıyla soruşturma başlatıldığını duyurdu. Alman medyasında yer alan haberlere göre, Savcılık Der Spiegel’in konuyla ilgili haberini doğruladı ve grubun eylemlerinin arkasında yabancı düşmanlığı içeren motivasyonların olabileceğinden şüphelendiklerini açıkladı. 

Anatomi Serisi

Aşırı Sağ Nedir?

1 Haziran 2019

Haberde, Lüneburg Savcılığı’nın paraşütçü askerlerin yanı sıra yedek askerlerin de içinde bulunduğu askeri bir spor grubunun, göçmenleri öldürme amacıyla birtakım hamleler planladığı iddiasını soruşturduğu, bu girişimlerin yedek yarbay olan Jens G. tarafından yönetildiği ve yarbayın askeri spor etkinlikleri düzenlediği bilgilerine de yer verildi.

“Alman Ordusunda Yeri Yok”

Yarbayın ilişkisi olduğu tespit edilen Savunma Bakanlığı’nda görevli bir uzmanın ise, “Strateji ve Görev” adlı birimde görev yapmasından dolayı hassas gizli bilgilere erişimi olması nedeniyle sistemlere girişi engellenerek, söz konusu uzman görevden alındı. Bu gelişmeyi bildiren bir bakanlık sözcüsünün, her bir vakanın hızlıca araştırıldığını ve aşırı ideolojilere sahip kişilerin Alman ordusunda ya da bakanlıkta yerlerinin olmadığını aktardığı kaydedilen bilgiler arasında. (P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |