2021 Almanya Seçimleri Almanya’da Koalisyon Görüşmeleri İçin SPD’ye Yeşil Işık

Almanya’da hükûmet için kilit parti konumunda olan FDP, SPD ile koalisyon görüşmelerini kabul etti. Kısa süre öncesinde Yeşiller Partisi de SPD ile görüşmelere başlamak istediğini açıklamıştı.

6 Ekim 2021

Almanya’da Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Christian Lindner, seçimlerden birinci parti olarak çıkan Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile “üç partili hükûmet kurmak” amacıyla görüşmelere başlamak konusunda Birlik 90/Yeşiller Partisi ile anlaştıklarını bildirdi.

Lindner, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, FDP ve Yeşiller partisinin ülkenin bir sonraki hükûmetini kurmak için ortak bir zemin olup olmadığını görmek amacıyla bu hafta SPD ile görüşmelere başlamaya hazır olduğunu belirtti.

2021 Almanya Seçimleri

Almanya'da Koalisyon Görüşmeleri ve Seçimlerin Yansımaları

29 Eylül 2021

FDP Genel Başkanı Lindner, “Parti içi değerlendirmelerimizden sonra Yeşillerin SPD ile üç partili hükûmet kurmak için görüşmelere başlama önerisini kabul ettik.” dedi. Lindner, üç parti arasındaki ilk görüşmelerin 7 Ekim Perşembe günü gerçekleşmesini beklediğini ifade etti.

Yeşiller’in Açıklamasının Ardından

Lindner’in açıklamaları, Yeşiller Partisi Eş Başkanı Annalena Baerbock‘un partisinin SPD ve FDP ile “üç partili hükûmet kurmak” amacıyla görüşmelere başlamak istediğini bildirmesinden sonra geldi.

Baerbock, “Parti içi değerlendirmelerimizden sonra bir karar verdik. Şimdi SPD ve FDP ile daha detaylı görüşmeler yapmak akıllıca olacaktır. FDP’ye üç partili koalisyon görüşmelerine geçmesini öneriyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Hem Yeşiller hem de FDP’nin önde gelen isimleri, SPD ile görüşmelere başlamalarına rağmen Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ile “Jamaika koalisyonu”nun hala bir seçenek olmaya devam ettiğini vurguladı.

Hristiyan Birlik Partileri Baskı Altında

Federal Seçimler 2021

Almanya'da 18 Türkiye Kökenli Aday Milletvekili Seçildi

27 Eylül 2021

Almanya’da SPD, Yeşiller ve FDP arasında kurulması muhtemel koalisyon hükûmeti, partilerin kırmızı-sarı-yeşil renklerinden dolayı medyada “trafik lambası koalisyonu” olarak isimlendiriliyor.

Öte yandan söz konusu açıklamalar, SPD’nin bir sonraki koalisyon hükûmetine liderlik etme şansını artırırken; Almanya’da CDU/CSU partileri üzerinde seçim yenilgisini kabul etmesi ve 16 yıl iktidarda kaldıktan sonra muhalefete geçmesi için daha fazla baskı yapması bekleniyor.

Bu arada Birlik partilerinin şansölye adayı ve CDU lideri Armin Laschet‘in de zayıf seçim performansı konusunda parti içinde artan baskı nedeniyle istifa edebileceği yönünde Alman basınında spekülasyonlar artıyor. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |