Almanya Yeşiller ve FDP’den Koalisyon Hazırlıkları

Almanya’da 26 Eylül’de yapılan genel seçimlerin ardından Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FPD), hükümeti kurmak için ikinci kez görüştü.

admin 2 Ekim 2021

Almanya’da 26 Eylül’de yapılan genel seçimlerin ardından Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FPD), hükümeti kurmak için ikinci kez görüştü. Başkent Berlin’de düzenlenen görüşmenin ardından Yeşillerin Eş Başkanları Annalena Baerbock ve Robert Habeck ile FDP Genel Başkanı Christian Lindner açıklamalarda bulundu.

Baerbock, seçmenlerin meclise giren demokratik partilere hükümeti kurmak için yeni bir ittifak oluşturma görevini verdiğini belirterek “Bu, toplumumuz ve ülkemiz için tarihi bir an.” dedi. Seçimlerden sonra yeni bir durumun oluştuğuna işaret eden Baerbock, özellikle yıllardır durağanlığın olduğu konularda, birlikte yeniden bir başlangıç yapmak istediklerini kaydetti.

Dosya: Avrupa'da Türkiye Kökenlilerin Siyasi Temsili

Almanya’daki Siyasi Partilerin Müslümanlara Yönelik İlgileri

1 Temmuz 2021

Baerbock, hükümeti oluşturma konusunda güven içinde görüşmeler yapılması gerektiğini belirterek Yeşiller ve FDP’nin bugün seçmenin kendilerine verdiği “gerçek bir yenilenme görevini” yerine getirmek amacıyla geniş katılımlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

Yeşillerin diğer Eş Başkanı Habeck de FDP ve Yeşillerin değişimden yana olduğunu, bundan sonra bu iki partinin görüşmelerini sürdüreceğini, diğer muhtemel koalisyon ortaklarıyla da görüşmeler yapılacağını söyledi. Habeck, bu sürece girmenin önemli olduğunu ifade ederek “Bir vidayı belli bir açıyla sokarsanız asla düzleşmez. Bu vida ilk günlerde çok düz bir şekilde yerleştirildi. Yeni bir hükümetin kurulması için iyi bir başlangıç yapıldığını düşünüyorum.” dedi.

FDP Genel Başkanı Lindner ise genel seçimlerin Almanya’da bir dönüm noktası olduğunu vurgulayarak “İnsanlar statükoya karşı bir karar verdi. Almanya’da yeni bir şey oluşması lazım.” değerlendirmesinde bulundu. Lindner, Yeşiller ve FDP’nin statükoya en fazla karşı çıkan iki parti olduğunu savunarak “Biz kendimizi yeni bir başlangıcı organize etmekle yükümlü görüyoruz. Geçmiş yıllardaki statükoyu farklı açılardan değerlendik ve eleştirdik. Bundan dolayı şimdi ayrışmanın nasıl aşılacağı ve hangi köprülerin inşa edileceğine ilişkin görüşmeler yaptık. Özellikle iklimin korunması ve mali konularda şüphesiz farklılıklar var. Şimdi bu köprüleri bulmak lazım.” diye konuştu. Lindner, görüşme sürecinin iyi bir atmosferde başladığını ancak bu sürecin henüz bitmediğini kaydetti.

Görüşmeler Sürüyor

Yeşiller ve FDP, ilk görüşmeyi 28 Eylül’de yapmıştı. Öte yandan Almanya’da hükümeti kurma çalışmalarına ilişkin görüşmeler, gelecek günlerde de devam edecek. 3 Ekim Pazar günü FDP, Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileriyle, Yeşiller de SPD ile ön görüşmeler yapacak. 5 Ekim Salı günü de Yeşiller CDU/CSU ile bu görüşmeleri gerçekleştirecek. Partiler bu görüşmelere, aralarında genel başkanların ve meclis grubu başkanlarının bulunduğu 10’ar kişiyle katılacak.

Ülkede 26 Eylül’de yapılan genel seçimde SPD, oyların yüzde 25,7’sini alarak birinci parti çıkmıştı. Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ise 24,1 ile ikinci olmuştu. Hükümeti kurmak için kilit durumda yer alan FDP yüzde 11,5, Yeşiller de 14,8 oranında oy almıştı. Almanya’da SPD, Yeşiller ve FDP veya CDU/CSU, Yeşiller ve FDP arasında hükümet kurulması bekleniyor. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |