Birleşik Krallık Türkiye’den Gelenlere Ev Karantinası Uygulamasında Son Gelişme

Birleşik Krallık'tan Türkiye'ye gelenlere zorunlu ev karantinasıyla ilgili son durum açıklandı.

Burak Gücin 8 Ekim 2021

CSS Legal Londra Ofisi Birleşik Krallık Vizesi ve Göçmenlik Hukuku Uzmanı Hüberya İnce, “İngiltere’ye (Birleşik Krallık) Türkiye’den direkt uçuş ile giden kişilere ev karantinası kuralı kaldırıldı. Böylelikle İngiltere’ye turistik veya ziyaret amaçlı gidecek kişilerin de önü açılmış oldu. Kişiler yolculuk öncesi dolduracakları Yolcu Bilgi Formu ve gittikten sonra yaptıracakları 2. gün testi dışında bir işlem yapmayacaklar.” ifadelerini kullandı.

Çift Doz Biontech Aşısını Tamamlama Şartı

Birleşik Krallık

Türkiye'den Gelenlere Otellerde Zorunlu Karantina Uygulaması Sona Erdi

22 Eylül 2021

İnce, yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık hükûmetinin, 11 Ekim Pazartesi gününden itibaren uygulayacağı ve Türkiye’den gelen çift doz Biontech aşısı olmuş ve aşının üzerinden 14 gün geçmiş kişilere karantina şartının kaldırılmasının turizm sektöründe büyük bir hareketliliğe sebep olacağını beklediklerini bildirdi.

Mayıs ayından geçen aya kadar hükûmetin Türkiye’yi kırmızı listede tutmasının vize başvuru sahiplerini mağdur ettiğini belirten İnce, Türkiye’nin sarı listeye alınmasından sonraki en önemli adımının Türkiye’de çift doz aşı olmuş kişilerin aşılarının Birleşik Krallık tarafından tanınması yönünde bir adım atılması olduğunu aktardı.

Ev Karantinası Kuralı da Kalktı

İnce, bundan böyle Birleşik Krallık’a Türkiye’den direkt uçuşla giden kişilere ev karantinası kuralının da kaldırıldığını belirterek, “Böylelikle İngiltere’ye turistik veya ziyaret amaçlı gidecek kişilerin de önü açılmış oldu. Kişiler yolculuk öncesi dolduracakları Yolcu Bilgi Formu ve gittikten sonra yaptıracakları 2. gün testi dışında bir işlem yapmayacaklar.” ifadelerini kullandı.

Birleşik Krallık’tan Türkiye’den gidecek kişilerin Birleşik Krallık makamlarınca kabul edilmiş aşılardan birini olmamaları durumunda ise kişilerin 10 gün ev karantinası, 2. ve 8. gün testleri ile seyahat öncesi yapılan PCR testi gibi bir süreçten geçeceklerini aktaran İnce, “İngiltere başta olmak üzere birçok ülke seyahat için aşı sertifikası şartı getirmiş bulunuyor. Bu sebeple aşı olunması serbest seyahat anlayışı için de büyük önem taşıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İnce, son zamanlarda oldukça yavaşlayan vize sonuçlanmalarının bu gelişmeyle hızlanacağını umut ettiklerini ifade etti ve İngiltere’ye çalışma, ziyaret, eğitim, evlilik ve aile birleşimi veya turistik amaçla gidecek kişilerin işlemlerini başlatabileceklerini hatırlattı. (AA)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |