Avrupa Avrupa’da Yedi Ülke Yeni Hükûmet Arayışında

Avrupa'da toplam 7 ülke, seçim sonrası koalisyon görüşmeleri, güvenoyu alamama ya da başbakanın istifa etmesi nedeniyle yeni hükûmetini arıyor. Almanya'da genel seçimler sonrası yeni hükûmeti kurmak için partiler arasında zorlu koalisyon pazarlığı başladı.

admin 11 Ekim 2021

Almanya’da yapılan genel seçimlerin ardından kurulacak olan yeni hükûmet için partiler arasında zorlu koalisyon pazarlığı başladı. 16 yıllık Angela Merkel (CDU) iktidarının ardından ülkede yeni hükûmetin nasıl şekilleneceği merak ediliyor.

Genel seçimden oyların yüzde 25,7’sini alarak birinci çıkan Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Yeşiller ve Hür Demokratlar (FDP) arasındaki koalisyon görüşmelerine geçildi. Seçimlerden 2,5 hafta sonra başlayan görüşmelerin başarılı olması durumunda SPD liderliğinde bir hükümet kurulacak. SPD Noel dönemine kadar hükümetin kurulması için çaba sarf edeceklerini görüşme süresinin 2017’deki kadar uzun sürmesini istemediklerini açıkladı. Özellikle Yeşiller ile FDP arasındaki vergi, çevre ve iklim konusunda derin görüş ayrılıkları mevcut. 1953’ten bu yana ilk kez 3 partili bir koalisyon hükümetinin gündemde olması ve görüş ayrılıkları nedeniyle görüşmelerin yılbaşından sonraya sarkabileceği yorumları yapılıyor. 2017’deki koalisyon görüşmeleri 172 gün, 2013’teki görüşmeler ise 86 gün sürmüştü. Almanya’da yeni bir hükümet kurulana kadar Angela Merkel hükûmeti görevine devam edecek.

Avusturya’da Erken Seçim Beklentisi

Avusturya’da “rüşvet ve güveni kötüye kullanma” suçlamalarıyla hakkında soruşturma başlatılan Başbakan Sebastian Kurz, görevinden istifa etti. Kurz, lideri olduğu Avusturya Halk Partisi (ÖVP) başkanlığını bırakmazken, Ocak 2020’de kurulan ÖVP-Yeşiller Partisi koalisyonunu sürdürebilmek için, başbakanlık koltuğunu kendi partisinden Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg’e devretti. Kurz’un bir süre direndikten sonra attığı bu geri adım neticesinde ülkedeki hükûmet krizi nispeten rahatlasa da muhalefet tarafında, Kurz’un “gölge başbakan” olacağı, “Kurz sistemi” verilen düzenin devam edeceği görüşü hâkim. Mevcut hükûmetin uzun ömürlü olmayacağı ve erken genel seçimlere gidilebileceği yorumları yapılıyor.

Çekya’da Hükûmeti Kurma Görevinin Kime Verileceği Belirsiz

Çekya’da 8-9 Ekim’de düzenlenen genel seçimlerin sonucu, beklenenin aksini ortaya koydu. İktidardaki Gayrimemnun Vatandaşlar Hareketi (ANO), yüzde 27,17 ile en fazla oy alan parti olsa da seçimlerin galibi üç partinin birlikte kurduğu muhalefet iktidarı (Spolu) oldu. Cumhurbaşkanı Milos Zeman’ın daha önce açıkladığı üzere, hükûmeti, tek başına en çok oyu olan partiye vermesi bekleniyor. Ancak ANO, parlamentoya giren aşırı sağcı Özgürlük ve Doğrudan Demokrasi Partisi (SPD) ile anlaşması durumunda bile hükûmeti kurmaya gerekli olan çoğunluğu sağlayamıyor. 200 sandalyeli meclisin 108 sandalyesini birlikte kazanan muhalefet ittifakı, hiçbir şekilde ANO ile görüşmeyeceğini açıkladı. Bu nedenle, Cumhurbaşkanı Zeman’ın, hükûmeti kurma görevini, seçimin galibi muhalefet ittifakına değil de ANO lideri Başbakan Andrej Babiş’e vermesi durumunda ülkede uzun süre siyasi belirsizlik olacağı öngörülüyor. Hükûmet kurulmasında belirleyici rol oynayan 77 yaşındaki Zeman’ın, son dönemde sağlık sorunları nedeniyle hastaneye kaldırılması ülkede ayrıca endişelere yol açıyor.

Hollanda’da 210 Gündür Hükûmet Kurulamadı

Hollanda’da 15-17 Mart’ta yapılan genel seçimlerin üzerinden 210 gün geçmesine rağmen halen hükûmet kurulamadı. Toplam 17 partinin 150 sandalyeli Meclis’e girdiği Hollanda’da en az 4 partili bir koalisyon kurulması bekleniyordu. Geçici hükûmetin idare ettiği ülkede koalisyon müzakereleri sancılı geçiyor. Çoğunluk veya azınlık koalisyonu kurma girişimleri şimdiye kadar başarısız olan partiler, yeniden dörtlü koalisyon görüşmelerine başladı. Muhalefetteki bazı partiler koalisyon müzakerelerinin tekrar başlamasını eleştirirken, yeni seçime gidilmesini savunuyor. Ülkede mevcut durumun değişmediğini ileri süren bir takım muhalefet partileri, seçmen iradesinin dikkate alınmadığı görüşünü dile getiriyor. Hollanda’da 2017’de yapılan genel seçimlerin ardından, koalisyon hükûmetinin kurulması 225 gün sürmüştü.

Bulgaristan Bu Sene 3. Kez Seçime Gidiyor

Bulgaristan’da 4 Nisan’da yapılan parlamento seçimi sonrası koalisyon hükûmeti kurma çalışmaları başarısız olunca 11 Temmuz’da erken seçime gitme kararı alındı. Bu tarihteki genel seçimlerden sonra oluşturulan parlamentoda, 65 kişilik en büyük gruba sahip Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi de hükûmet kurma girişiminde başarısız oldu. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, 16 Eylül’de parlamentoyu feshederek, seçimler öncesinde kurduğu geçici teknokratlar hükûmetinde revizyon yaptı. Üç bakanı değiştiren Radev, 14 Kasım’da erken genel seçim yapılacağını, ülkeyi seçime götürecek hükûmetin başbakanlığına Stefan Yanev’in devam edeceğini duyurdu. Bulgaristan böylece bir yıl içinde 3. kez seçime gitmiş olacak.

Norveç 28 Gündür Yeni Hükûmetini Bekliyor

Norveç’te 13 Eylül’de yapılan genel seçimler sonrasında geçen 28 gün içerisinde hâlâ hükûmet kurulamadı. Norveç’te yapılan genel seçimleri İşçi Partisi lideri Jonas Gahr Stoere önderliğindeki sol blok kazanmış, ancak hükûmeti kurmak için yeterli çoğunluğa ulaşamamıştı. Stoere, koalisyon görüşmeleri sonrasında yaptığı açıklamada, Sosyalist Sol Parti (SV) ve Merkez Partisi (SP) ile büyük bir koalisyon kurmak istediklerini, ancak bunu başaramadıklarını söyledi. Jonas Gahr Stoere, sağ blokta bulunan Merkez Partisi (M) ile azınlık hükûmeti kurmak için önemli ilerleme kaydettiklerini ve gelecek hafta hükûmeti kurmayı umduklarını belirtti.

Romanya’da Kurulan Hükûmet Güvenoyu Alamadı

Romanya’da, 6 Aralık 2020 tarihinde yapılan seçimlerin ardından Cumhurbaşkanı Klaus İohannis, hükûmeti kurma görevini daha önce genel başkanı olduğu ve seçimi ikinci tamamlayan merkez sağdaki Ulusal Liberal Parti’ye (PNL) vermişti. PNL Genel Başkanı Florin Citu’nun kurduğu azınlık hükûmeti, 5 Ekim’deki oturumda güvenoyu alamayarak düştü. Cumhurbaşkanı İohannis, hükûmet kurma görevini vermek üzere PNL’den bir isim beklediğini açıkladı. Seçimin galibi Sosyal Demokrat Parti (PSD) lideri Marcel Ciolacu da buna tepki göstererek, siyasi krizin bitmesi için erken seçime ihtiyaç olduğunu dile getirdi. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |