'Belçika'

Belçika Polisinden Yasa Dışı “Yüz Tanıma Yazılımı” İtirafı

Belçika'da federal hükûmet, kullanımı kanunen yasak olan "yüz tanıma yazılımını" bir süre kullandığını kabul etti.

Fotoğraf: Ascannio / Shutterstock.com
Belçika İçişleri Bakanı Annelies Verlinden, parlamentodaki bazı siyasi grupların yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Ekim 2019’da iki görevliye sınırlı bir süre için “Clearview AI” adlı yüz tanıma yazılımının deneme sürümüne erişim izni verildiğini belirtti.

Verlinden, bu iki kişinin Europol Kurbanları Teşhis Görev Gücü’nden iki araştırmacı olduğunu ifade etti. Bu tür bir yazılımı kullanmanın Belçika yasalarına aykırı olduğunu kaydeden Verlinden, yazılımın “yapısal şekilde kullanılmadığını” savundu.

Belçika basınındaki haberlerde, yazılımın test amaçlı kullanıldığı belirtildi. Polisin geçen ay konuyla ilgili soruşturma yürüttüğü, yazılımın öncelikle bazı istişarelerde, daha sonra ise çocuklara yönelik suçlarla ilgili taleplerde kullanıldığı aktarıldı.

Belçika federal polisi, daha önce bu yazılımın kullanıldığı iddialarını reddetmişti.

Clearview Yazılımı Nasıl Çalışıyor?

Clearview yazılımı Instagram, Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya platformlarından milyarlarca görüntüyü “izin almadan” toplayabiliyor ve güvenlik kameraları gibi kaynaklardan gelen görüntülerle bunları eşleştirebiliyor.

Görüntülerin izinsiz toplanması nedeniyle Clearview AI şirketine karşı ABD, Kanada ve birçok ülkede dava açılmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) de etik endişeler nedeniyle yüz tanıma yazılımının kullanımının durdurulması çağrısında bulunmuştu. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler