Belçika Belçika Polisinden Yasa Dışı “Yüz Tanıma Yazılımı” İtirafı

Belçika'da federal hükûmet, kullanımı kanunen yasak olan "yüz tanıma yazılımını" bir süre kullandığını kabul etti.

admin 11 Ekim 2021
Belçika İçişleri Bakanı Annelies Verlinden, parlamentodaki bazı siyasi grupların yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Ekim 2019’da iki görevliye sınırlı bir süre için “Clearview AI” adlı yüz tanıma yazılımının deneme sürümüne erişim izni verildiğini belirtti.

Verlinden, bu iki kişinin Europol Kurbanları Teşhis Görev Gücü’nden iki araştırmacı olduğunu ifade etti. Bu tür bir yazılımı kullanmanın Belçika yasalarına aykırı olduğunu kaydeden Verlinden, yazılımın “yapısal şekilde kullanılmadığını” savundu.

Belçika basınındaki haberlerde, yazılımın test amaçlı kullanıldığı belirtildi. Polisin geçen ay konuyla ilgili soruşturma yürüttüğü, yazılımın öncelikle bazı istişarelerde, daha sonra ise çocuklara yönelik suçlarla ilgili taleplerde kullanıldığı aktarıldı.

Belçika federal polisi, daha önce bu yazılımın kullanıldığı iddialarını reddetmişti.

Clearview Yazılımı Nasıl Çalışıyor?

Clearview yazılımı Instagram, Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya platformlarından milyarlarca görüntüyü “izin almadan” toplayabiliyor ve güvenlik kameraları gibi kaynaklardan gelen görüntülerle bunları eşleştirebiliyor.

Görüntülerin izinsiz toplanması nedeniyle Clearview AI şirketine karşı ABD, Kanada ve birçok ülkede dava açılmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) de etik endişeler nedeniyle yüz tanıma yazılımının kullanımının durdurulması çağrısında bulunmuştu. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |