'ALMANYA'

Almanya’da Bir Türkün Yaşadığı Daireye Kundaklama Girişimi

Almanya'nın Solingen kentinde bir Türkiye kökenlinin kaldığı apartman dairesinin balkonuna kundaklama girişiminde bulunuldu.

admin 21 Ekim 2021
Fotoğraf: ambrozinio/Shutterstock.com

Almanya’nın Solingen kentinde bir Türkiye kökenlinin kaldığı apartman dairesinin balkonuna, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce molotofkokteyli atılarak kundaklama girişiminde bulunuldu. Olayla ilgili, savcılık ve polis yaptıkları yazılı açıklamada, cinayete teşebbüsten soruşturma başlatıldığını duyurarak olayın aydınlatması için halktan yardım istedi. Açıklamada, Schwert Caddesi’ndeki bir apartman dairesinin balkonuna gece 02.00 sularında içinde yanıcı sıvı bulunan bir şişe atıldığı belirtildi.

Yangını Kendi İmkanları ile Söndürdü

Olayda hafif yaralandığı belirtilen 48 yaşındaki kiracının yangını kendi imkanlarıyla söndürüp polisi aradığı belirtilirken, Wuppertal savcılığı ve polisinin olayla ilgili cinayete teşebbüsten soruşturma başlattığı duyuruldu.

“Saldırının Gerçekte Kimi Hedef Aldığını Henüz Söyleyemeyiz”

29 Mayıs 1993’te Almanya’nın Solingen şehrinde, Mevlüde ve Durmuş Genç ailesinin evi ırkçılar tarafından kundaklanmış ve 5 kişi hayatını kaybetmişti. Wuppertal Savcılığı Sözcüsü Wolf-Tilman Baumert, bu durumdan dolayı hemen sonuçlara varılmaması konusunda uyardı. Kundaklamanın ırkçı motifli olup olmadığına dair ise, “Saldırının gerçekte kimi hedef aldığını henüz söyleyemeyiz” açıklamasını yaptı.

Apartmanda ve semtte çok sayıda göçmen kökenli aile yaşasa da, yabancı düşmanlığına dair somut bir kanıt olmadığı aktarıldı. Baumert, konuyu her yönden araştırdıklarını ekledi. Polis, Wuppertal Savcılığı adına soruşturmayı yürütüyor ve olası faillere dair kanıt sunabilecek tanıklardan 0202-284-0’ı aramalarını istiyor. (AA/P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler