2021 Almanya Seçimleri Almanya’da Hükûmet Ne Zaman Kurulacak?

Almanya'daki koalisyon görüşmelerinde kilit konumunda olan Hür Demokrat Parti Genel Sekreteri hükûmetin ne zaman kurabileceğine dair bir tarih açıkladı.

Burak Gücin 22 Ekim 2021

Almanya’da hükûmet kurulabilmesi koalisyon görüşmelerini sürdüren Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) aralık ayı başında yeni hükûmeti kurmayı hedefliyor. FDP Genel Sekreteri Volker Wissing koalisyon müzakereleri öncesi yaptığı açıklamada, koalisyon sözleşmesinin kasım sonuna kadar sunulması, yeni hükûmetin 6 Aralık’ta kurulması gerektiğini söyledi.

SPD Genel Sekreteri Lars Klingbeil çalışma gruplarının gelecek hafta çarşamba günü hükûmet kurma çalışmalarına başlayacağını ifade etti. Klingbeil, bu grupların daha sonra ana müzakere gruplarına gidecek maddeleri 10 Kasım’a kadar belirlemesi gerektiğini bildirdi.

Hükûmet Kurmak İçin Koalisyon Sözleşmesi İmzalanacak

Dosya: Avrupa'da Türkiye Kökenlilerin Siyasi Temsili

Siyasal Katılımın Vazgeçilmez Unsuru: Siyasal Temsil

1 Temmuz 2021

Berlin’deki yeni hükûmeti kurma hedefiyle geçen hafta yapılan üçüncü ön görüşmenin ardından partilerin yetkilileri, koalisyon müzakerelerine zemin oluşturacak 12 sayfalık ortak metin üzerinde anlaşmıştı.

Toplam 22 çalışma grubu, bir koalisyon sözleşmesinin ayrıntılarını müzakere edecek. Koalisyon müzakerelerinde partiler arasında vergi ve mali politikalar ile iklim korunması politikalarındaki farklılıklar ön plana çıkıyor. Yeni hükûmetin kurulması durumunda 16 yıllık Angela Merkel iktidarı da son bulmuş olacak. (AA/P)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |