'2021 Almanya Seçimleri'

Almanya’da Hükûmet Ne Zaman Kurulacak?

Almanya'daki koalisyon görüşmelerinde kilit konumunda olan Hür Demokrat Parti Genel Sekreteri hükûmetin ne zaman kurabileceğine dair bir tarih açıkladı.

Fotoğraf: Volker Wissing'in Twitter paylaşımı.

Almanya’da hükûmet kurulabilmesi koalisyon görüşmelerini sürdüren Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) aralık ayı başında yeni hükûmeti kurmayı hedefliyor. FDP Genel Sekreteri Volker Wissing koalisyon müzakereleri öncesi yaptığı açıklamada, koalisyon sözleşmesinin kasım sonuna kadar sunulması, yeni hükûmetin 6 Aralık’ta kurulması gerektiğini söyledi.

SPD Genel Sekreteri Lars Klingbeil çalışma gruplarının gelecek hafta çarşamba günü hükûmet kurma çalışmalarına başlayacağını ifade etti. Klingbeil, bu grupların daha sonra ana müzakere gruplarına gidecek maddeleri 10 Kasım’a kadar belirlemesi gerektiğini bildirdi.

Hükûmet Kurmak İçin Koalisyon Sözleşmesi İmzalanacak

Berlin’deki yeni hükûmeti kurma hedefiyle geçen hafta yapılan üçüncü ön görüşmenin ardından partilerin yetkilileri, koalisyon müzakerelerine zemin oluşturacak 12 sayfalık ortak metin üzerinde anlaşmıştı.

Toplam 22 çalışma grubu, bir koalisyon sözleşmesinin ayrıntılarını müzakere edecek. Koalisyon müzakerelerinde partiler arasında vergi ve mali politikalar ile iklim korunması politikalarındaki farklılıklar ön plana çıkıyor. Yeni hükûmetin kurulması durumunda 16 yıllık Angela Merkel iktidarı da son bulmuş olacak. (AA/P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler