'2021 Almanya Seçimleri'

“Angela Merkel Göreve Devam Etmeli”

Almanya'da koalisyon görüşmeleri devam ediyor. Başbakan Merkel'den yeni hükûmet kurulana kadar görevde kalması istendi.

@ / Shutterstock.com

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Şansölye Angela Merkel’den yeni bir hükûmet kurulana kadar görevini sürdürmesini istedi. 26 Eylül seçimlerinin ardından parlamentoda yapılan ilk oturum sonrası, cumhurbaşkanlığına ait Bellevue Sarayın’daki törende, Merkel ve diğer hükûmet üyelerine görev sürelerinin resmî olarak bittiğine dair beratları verildi.

16 Yıllık Merkel Dönemi

Steinmeier, burada yaptığı konuşmada, Merkel’e zorlu 16 yıllık iktidarı için teşekkür ederek, “Sayın Şansölye, ülkemize krizler ve çalkantılar açısından pek de fakir olmayan bir dönemde liderlik ettiğiniz on altı yıl için size teşekkür etmek zorundayız. Yıllarca büyük krizler yaşandı; görev sürenizin başındaki mali ve ekonomik kriz, ikinci döneminizdeki avro krizi ve üçüncü döneminizdeki büyük insani mülteci ve göç krizi ve son olarak da Kovid-19 krizi. Avrupa’da ve dünyada ülkemizin saygı sevgi kazandığı yıllar.” dedi.

2015 yılındaki sığınmacı krizinde aldığı cesur karar nedeniyle Merkel’i öven Steinmeier, “Ancak her şeyden önce vatandaşlarımızın güvenini kazandınız. Bu, önce kendine yeniden güvenmeyi öğrenmek zorunda kalan bir ülkede kolay bir iş değil. Suriye’den gelen mültecilerin bize sığındığı dönemde, sadece kendi ülkeniz için değil, Avrupa için de sorumluluk alma cesaretinizden dolayı kişisel olarak da teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Görev Süreleri Resmen Sona Erdi

Almanya’da seçimlerin ardından Federal Meclis’in toplantısı sonrası Şansöyle Merkel’in ve diğer federal bakanların görev süresi de resmî olarak sona ermiş oluyor.

Ancak Cumhurbaşkanı, anayasanın ilgili maddesi uyarınca ülkede yeni hükûmet kurulana kadar eski hükûmetin görev yapmasını tavsiye ediyor. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler