2021 Almanya Seçimleri “Angela Merkel Göreve Devam Etmeli”

Almanya'da koalisyon görüşmeleri devam ediyor. Başbakan Merkel'den yeni hükûmet kurulana kadar görevde kalması istendi.

Burak Gücin 27 Ekim 2021

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Şansölye Angela Merkel’den yeni bir hükûmet kurulana kadar görevini sürdürmesini istedi. 26 Eylül seçimlerinin ardından parlamentoda yapılan ilk oturum sonrası, cumhurbaşkanlığına ait Bellevue Sarayın’daki törende, Merkel ve diğer hükûmet üyelerine görev sürelerinin resmî olarak bittiğine dair beratları verildi.

16 Yıllık Merkel Dönemi

Almanya

Elveda, Angela!

26 Ekim 2021

Steinmeier, burada yaptığı konuşmada, Merkel’e zorlu 16 yıllık iktidarı için teşekkür ederek, “Sayın Şansölye, ülkemize krizler ve çalkantılar açısından pek de fakir olmayan bir dönemde liderlik ettiğiniz on altı yıl için size teşekkür etmek zorundayız. Yıllarca büyük krizler yaşandı; görev sürenizin başındaki mali ve ekonomik kriz, ikinci döneminizdeki avro krizi ve üçüncü döneminizdeki büyük insani mülteci ve göç krizi ve son olarak da Kovid-19 krizi. Avrupa’da ve dünyada ülkemizin saygı sevgi kazandığı yıllar.” dedi.

2015 yılındaki sığınmacı krizinde aldığı cesur karar nedeniyle Merkel’i öven Steinmeier, “Ancak her şeyden önce vatandaşlarımızın güvenini kazandınız. Bu, önce kendine yeniden güvenmeyi öğrenmek zorunda kalan bir ülkede kolay bir iş değil. Suriye’den gelen mültecilerin bize sığındığı dönemde, sadece kendi ülkeniz için değil, Avrupa için de sorumluluk alma cesaretinizden dolayı kişisel olarak da teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

2021 Almanya Seçimleri

Almanya'da Göçmen Kökenli Milletvekillerinin Sayısı Arttı

29 Eylül 2021

Görev Süreleri Resmen Sona Erdi

Almanya’da seçimlerin ardından Federal Meclis’in toplantısı sonrası Şansöyle Merkel’in ve diğer federal bakanların görev süresi de resmî olarak sona ermiş oluyor.

Ancak Cumhurbaşkanı, anayasanın ilgili maddesi uyarınca ülkede yeni hükûmet kurulana kadar eski hükûmetin görev yapmasını tavsiye ediyor. (AA)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |