2021 Almanya Seçimleri “Göçmen Kökenlilerin Her Makama Gelebileceklerini Göstermiş Oldum”

Almanya Federal Meclis Başkanvekili olarak seçilen ilk Türkiye kökenli kişi olan Aydan Özoğuz, görevinin göçmen kökenliler için ne anlama geldiğiyle ilgili konuştu.

Burak Gücin 27 Ekim 2021

Almanya’da “Federal Meclis Başkanvekili seçilen ilk Türkiye kökenli kişi” olan Aydan Özoğuz, bu seçimle göçmen kökenlilerin Almanya’da her makama gelebileceklerini gösterdiğini söyledi.

2021 Almanya Seçimleri

Almanya'da Göçmen Kökenli Milletvekillerinin Sayısı Arttı

29 Eylül 2021

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Özoğuz, yaptığı açıklamada, göç konusunun Almanya’da birçok insanın hayatında önemli yer tuttuğunu belirterek “Eskiden bir aşağılanma hissi vardı. Sanki ‘ben göçmenim, istediğim yere gelemem’ hissi vardı. Bazı gençlerin bu nedenle kendilerini geri çektiği bile oluyor. Ben ise onlara ‘ortaya çıkın, çaba harcayın, her yere gelebilirsiniz’ diyordum. Benim seçilmemle bu mesajı bugün burada bir kez daha vermiş olduk.” Bu seçimle göçmen kökenlilerin her makama gelebileceklerini göstermiş oldum.” dedi.

“Annemin, Babamın Görmesini İsterdim”

Özoğuz, Federal Meclis Başkanvekili seçilmesinden duyduğu mutluluğu dile getirerek “Yine yeni bir kapı açabildim. Gene bir adım atabildim. Çok mutluyum tabii.” diye konuştu. “Almanya’da doğmuş büyümüş, Türk isimli bir kadın olarak; Alman ve Türk biri olarak böyle bir adım atabilmenin çok güzel bir şey olduğunu” belirten Özoğuz, şöyle devam etti:

“Annemin, babamın görmesini isterdim. Keşke. Onlar bizi buralara getirdi. Maalesef ikisi de vefat etti.”

Göçmen Kökenli Vekiller Tebrik Etti

SPD ve diğer parti gruplarından özellikle göç kökenli birçok genç milletvekilinin kendisini tebrik ettiğini anlatan Özoğuz, “Yanıma geldiler, sarıldılar, ‘Bizim için çok büyük örneksiniz’ dediler. Gençlerin arasında mesela bugün bir genç yanıma geldi. Babasının Bosnalı olduğunu, beni çok takdir ettiğini söyledi. Bunlar gerçekten çok güzel şeyler.” ifadelerini kullandı.

Özoğuz, aşırı sağcı Almanya Alternatif Partisinin (AfD) önde gelen siyasetçilerinden Alexander Gauland’ın geçmişte kendisi hakkında provokatif açıklamalar yaptığının hatırlatılması üzerine, “Çok açıkça AfD’liler bana oy vermedi. Parti yöneticilerinden Bernd Baumann geldi, tebrik etti. Şunu görüyorum ki bir yerden sonra kabul etmek zorundalar.” dedi.

2001’de Siyasete Atılmıştı

Belçika

Belçika Maske Zorunluluğunu Kaldırıyor

18 Eylül 2021

Genel Kurul’da bundan sonra da provokasyonlar olabileceğine dikkati çeken Özoğuz, tartışmaların tüzük çerçevesinde olması gerektiğini, herkesin bu konuda daha duyarlı olmasını beklediğini sözlerine ekledi.

Almanya’nın Hamburg kentinde 1967’de doğan Özoğuz, 2001-2008 yıllarında SPD’den Hamburg Eyalet Meclisi üyeliği yaptı.

SPD’den 2009 yılındaki genel seçimlerde Federal Meclis Milletvekili seçilen Özoğuz, 2013’te Almanya’da Göç ve Uyum’dan sorumlu Devlet Bakanlığına getirilen ilk Türkiye kökenli isim olmuştu. (AA)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |