Ayrılıkçılık Yasası Fransa’da Kapatılan Caminin Açılması İçin Danıştaya Başvuru Yapıldı

Fransa'da "radikal öğretileri yaydığı" gerekçesiyle valilik kararıyla 27 Ekim'de kapatılan Allonnes Camisi'nin yetkilileri, kararın iptali için Danıştaya başvurdu.

admin 16 Kasım 2021

Ülkenin kuzeybatısındaki Sarthe bölgesinde yer alan Allonnes Camisi’nin avukatları Nabilla Asmane, William Bourdon ve Vincent Brengarth tarafından yapılan ortak açıklamada, camiye yönelik suçlamaların kaynağının imzasız ve tarihsiz belgeler ile mesnetsiz istihbarat notları olduğu kaydedildi.

Allonnes Camii yönetiminin 12 Kasım’da caminin yeniden faaliyetlerine başlaması için Danıştaya başvuru yaptığının belirtildiği açıklamada, “Bir yargıcın başvurusu olmadan valiliğin talebiyle uygulanan kapatma kararının, inanç ve dernek özgürlüğü başta olmak üzere temel birçok hakka aykırılık teşkil ettiğine dikkat çekildi.

Fransa

Ayrılıkçılık Yasasının Gölgesinde Fransa’da Kapatılan Camiler

30 Ekim 2021

Açıklamada, yönetim ve cemaatin kamu makamlarıyla daima iyi ilişkiler içinde olduğu, caminin “radikal İslam” bahanesiyle kapatıldığı, İçişleri Bakanı’nın kapatılma kararından memnuniyet duyduğu açıklamasının ise üzüntü verici olduğu belirtildi.

El Kalem Derneği bünyesinde faaliyet gösteren caminin yaklaşık 300 kişilik cemaati ile 110 kadar Kur’an eğitimi alan talebesi bulunuyor.

Sarthe Valiliği 25 Ekim’de, caminin “şehadeti, silahla cihadı meşru gösterdiği, şeriatın tesisine çalıştığı ve radikal fikirler yaydığı” gerekçesiyle 6 aylığına kapatılacağını duyurmuş, 27 Ekim’de caminin kapısına mühür vurulmuştu.

Fransa‘da Camilere Yönelik Denetim Sıkılaştırıldı

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin cami yöneticilerinin banka hesaplarına el konulduğunu, yıl sonuna kadar 7 cami ve derneğin daha benzer gerekçelerle kapatılacağını açıklamıştı.

Darmanin, 29 Eylül’de, Le Figaro gazetesine verdiği demeçte de, “ayrılıkçılık” yasası yürürlüğe girmeden önce ülkede “aşırıcıların” bulunduğu 650 yerin kapatıldığını ve 24 bin yerin polis tarafından denetlendiğini vurgulamıştı.

Ülkedeki 2 bin 500 camiden 92’sine yapılan denetlemelerin sonucunda 21 cami kapatıldı. Ayrıca Eylül 2020’den bu yana 36 bin yabancının, kamu düzenini tehdit ettiği gerekçesiyle oturum izinleri iptal edildi.  Fransa’da bugüne kadar Müslümanlara ait birçok dernek çeşitli gerekçeler öne sürülerek feshedilmişti. 

Fransa yönetimi, ağustos ayında kabul ettiği “ayrılıkçılık” yasasıyla Müslümanların hayatına müdahale ettiği gerekçesiyle eleştiriliyor. Yasa ile ele alınan başlıca konular arasında, kamu hizmetinde tarafsızlık ve cumhuriyet prensiplerine uygunluk, çok eşlilik ve zorla evlendirme, uzaktan eğitimin kısıtlanması, özel okulların durumunun gözden geçirilmesi, derneklerin hem faaliyet hem de finansal anlamda denetlenebilir olması gibi başlıklar yer alıyor. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |