Çifte Vatandaşlık Almanya’da Yeni Çifte Vatandaşlık Düzenlemesi Yolda

Almanya'da yeni düzenlemeyle kimler çifte vatandaşlık sahibi olabilecek?

Burak Gücin 26 Kasım 2021

Almanya’da Sosyal Demokratlar (SPD), Yeşiller ve Hür Demokratlar (FDP) gruplarından oluşan yeni koalisyon hükûmetinin çifte vatandaşlık mevzuatında değişikliğe gideceği belirtildi. Planlanan yeni uygulamaya göre, çifte vatandaşlık hakkına artık AB vatandaşları dışında tüm yabancı vatandaşları da sahip olabilecek. Ayrıca yeni hükûmetle birlikte Alman vatandaşlığına geçiş sürecinde kolaylık sağlanacağı aktarılıyor.

“Modern Bir Vatandaşlık Yasası Yapacağız”

Koalisyon anlaşmasında konu hakkında yer alan metinde, ‘‘Modern bir vatandaşlık yasası yapacağız. Bunun için çok vatandaşlığı mümkün hale getireceğiz ve Alman vatandaşlığı almayı kolaylaştıracağız.” ifadeleri yer aldı. Almanya’da vatandaşlar ayrıca en az beş sene yaşadıktan sonra Alman vatandaşlığı elde edilebilecek. Belirli entegrasyon çalışmalarına katılan kişiler bu süreyi üç seneye düşürebilecek.

Öte yandan ebeveynlerden birisinin en az beş sene Almanya’da yaşaması durumunda yeni doğan çocuklara, doğum tarihinden itibaren vatandaşlık verilecek. Yeni koalisyon ayrıca vatandaşlık için gerekli olan dil seviyesini düşürmeyi planlıyor.

Yeni Koalisyon Hükûmeti

Almanya’da dün itibariyle Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Liberallerden oluşan ‘Trafik Lambası Koalisyonu’nda anlaşma sağlanırken, koalisyon protokolü açıklanmıştı. Buna göre yeni Başbakanın Sosyal Demokratlar partisinden Olaf Scholz olduğu açıklanmıştı. Anlaşmaya göre Sosyal Demokratlar partisine 6, Yeşiller ve Hür Demokratar partisine ise 5’er bakanlık görevi verilmişti.

Almanya’da Çifte Vatandaşlık Uygulaması

Vatandaşlık yasası 21 yıl önce daha fazla insanın Alman vatandaşı olabilmesi için değiştirilmişti. Almanya’da gazeteciler için hizmet platformu olan MEDIENDIENST Integration‘ın sunduğu verilere göre 2000 yılında değiştirilen yasadan bugüne Alman vatandaşlığına geçişler azalmıştı.

2020 yılında 109 bin kişi, bir önceki yıla göre yüzde 15 azalmayla, Alman vatandaşlığına geçmişti. 2020 yılında önceki yıla nazaran yüzde 28 gerilemeyle 11 bin 600 Türkiye vatandaşı Alman vatandaşlığı alırken, vatandaşlık alan Suriye kökenlilerin sayısı yüzde 74 artışla 6 bin 700, Romanya kökenlilerin ise yüzde 2 artışla 5 bin 900 idi.

Şu anki mevzuata göre Alman vatandaşı olmanın üç yolu bulunuyor; soy, Almanya’da doğmak ve Alman vatandaşlığı başvurusu yapmak. Mevcut kurallara göre,  Türk vatandaşlarının çocukları, iki vatandaşlık arasında seçim yapmak zorunda bırakılıyor. Yeni yapılacağı belirtilen çifte vatandaşlık düzenlemesinden sonra Alman vatandaşlığı başvurularının yeniden artması bekleniyor. (P)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:
  • Murat Yıldırım
   2021-12-01 12:57:21

   Merhaba benim çocuklar biri 7, biride 4 yaşında. Ben 14 senedir almanyada yaşıyorum. Çocuklarım nasıl alman vatandaşlığına geçebilir. Çocuklar Burda doğmuş. Benim süresiz oturum um yok.

  1 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar