Ayrılıkçılık Yasası Fransa’da Bir Caminin Kapatılması İçin Daha Yasal Süreç Başlatıldı

Fransa'nın Beauvais kentindeki bir caminin "radikal içerikli vaazlar" verildiği gerekçesiyle kapatılması için yasal sürecin başlatıldığı belirtildi.

admin 14 Aralık 2021

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Cnews kanalında yaptığı açıklamada, Beauvais’deki Bilal Camii’nde “radikal içerikli vaazlar” verildiğini, “Hristiyanlara, eşcinsellere ve Yahudilere” karşı mücadele edildiğini öne sürdü. Darmanin, caminin kapatılması için yasal süreç başlatıldığını kaydetti.

Fransa

Ayrılıkçılık Yasasının Gölgesinde Fransa’da Kapatılan Camiler

30 Ekim 2021

Fransız basınındaki haberlerde, Oise Valiliğinin Bilal Camii’nin 6 aylığına kapatılacağını cami yetkililerine bildirdiği belirtildi. Caminin avukatı Samim Bolaky, yaptığı açıklamada, “İmam, kendisine sorulan soruyla ilgili mensup olduğu dinin bu konudaki görüşünü paylaşıyor. Soru şuydu, dinde eşcinselliğe izin veriliyor mu?” ifadesini kullandı. Caminin kapatılması kararının “orantısız” olduğunu ve Beauvais’deki Müslüman toplumunun cezalandırıldığını dile getiren Bolaby, bu karara itiraz edeceklerini söyledi.

Fransa‘nın Allonnes kentinde 25 Ekim’de Darmanin’in talebiyle 300 kişilik cemaate sahip cami “radikal İslam’ı savunduğu” gerekçesiyle 6 ay kapatılmıştı. Darmanin, daha önce yaptığı açıklamada, ülkede 92 camide yapılan denetlemelerin sonucunda 21’inin kapatıldığını kaydetmişti.

Paris yönetimi, ağustos ayında kabul ettiği “Ayrılıkçılık Yasası” kisvesi altında Müslümanların hayatına müdahale ettiği gerekçesiyle eleştiriliyor. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |