ABD ABD Temsilciler Meclisinden Sincan’dan İthalatı Yasaklayan Tasarıya Onay

Temsilciler Meclisi, "zorla çalıştırma yoluyla üretim" nedeniyle Sincan Uygur Özerk Bölgesinde üretilen ürünlerin ABD'ye ithalatını yasaklayan yasa tasarısını onayladı.

ehisim 16 Aralık 2021

ABD Temsilciler Meclisi, Çin’in “zorla çalıştırma yoluyla üretim” yaptığına dair iddialar nedeniyle Sincan Uygur Özerk Bölgesinde üretilen ürünlerin ABD’ye ithalatını yasaklayan yasa tasarısını onayladı. Temsilciler Meclisindeki Demokratlar ile Cumhuriyetçiler arasında uzun süredir görüşülen ve dün son halini alan tasarı, Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda oylandı. “Zorla çalıştırılma” iddiaları nedeniyle sunulan tasarı, oy birliğiyle kabul edildi. Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde üretilen ürünlerin ABD’ye ithalatını yasaklayan tasarı, Senatodan da geçerse yasalaşması için ABD Başkanı Joe Biden’ın imzasına sunulacak. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, dün yaptığı açıklamada, Biden yönetiminin tasarıya destek verdiğini kaydetmişti.

Firmalara Kısıtlama

Beyaz Saray Haziran 2021’de, Sincan Uygur Özerk Bölgesinde çocukları ve Müslümanları zorla çalıştırarak üretim yapan ya da Uygur Türklerine yönelik “kötü muameleye” katkı sağlayan bazı Çin firmalarına kısıtlamalar getirmişti.

Yapılan açıklamada, “Pekin yönetimini, Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki etnik ve dini azınlıklara yönelik zalim ve insanlık dışı soykırımından dolayı sorumlu tutmaya devam edeceğiz.” ifadesi kullanılmıştı. Söz konusu kısıtlama kapsamında, ABD Sınır ve Gümrük Muhafaza Birimine (CBP), tüm ABD limanlarında, Sincan merkezli Hoshine Silicon Industry isimli silikon üreticisi firmanın ve alt şirketlerinin ürettiği ürünleri taşıyan kargolara el konulması yetkisi verilmişti.  (AA/P)

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |