HANAU Almanya Federal Başsavcılığı: “Hanau Saldırganı Tek Başına Hareket Etti”

Almanya Federal Başsavcılığının Hanau saldırısına ilişkin yürüttüğü soruşturma sonucunda, saldırganın 19 Şubat 2020'de gerçekleştirdiği ırkçı saldırıda hiçbir suç ortağı veya yardımcısı olmadığı belirtildi.

ehisim 16 Aralık 2021

Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat 2020’de 9 kişinin ölümüne neden olan ırkçı terör saldırısına ilişkin soruşturmada takipsizlik kararının verildiği bildirildi. Federal Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, saldırıyla ilgili soruşturma kapsamında başka kişilerin suç ortağı, azmettirici veya yardımcı olduğuna ya da failin bir sırdaşı bulunduğuna dair yeterli emarelerin bulunamadığı belirtildi. Açıklamada, soruşturma kapsamında özellikle saldırının faili Tobias R.’in babasının herhangi bir şekilde olaya iştirak ettiği veya önceden bildiği konusundaki varsayımların da haklı çıkarılamadığı kaydedildi.

Yüzlerce Delil İncelendi

Federal Savcılık ve Federal Kriminal Dairesi, saldırının arka planını netleştirmek için kapsamlı bir araştırma yürüttü. Bunun yanı sıra Tobias R.’nin son yıllarında temas halinde olduğu çok sayıda kişi yakından incelendi. Saldırının aydınlatılması kapsamında yaklaşık 300 ipucunun takip edildiği, 400’ün üzerinde kişinin dinlendiği ve yüzlerce delilinin incelendiği bilgisi paylaşılan açıklamada, “Başka kişilerin, Tobias R.’nin saldırı planlarından haberdar olabileceğine dair hiçbir belirti ortaya çıkmadı.” ifadesi kullanıldı. Açıklamada, kimliği belirsiz kişi veya kişilere yönelik yapılan soruşturmada takipsizlik kararının verildiği kaydedildi.

Irkçı Terör Saldırısında 9 Kişi Hayatını Kaybetmişti

Almanya‘nın Hanau kentinde 19 Şubat 2020 gecesi iki kafeye düzenlenen ırkçı terör saldırısında, aralarında 4 Türk’ün de bulunduğu 9 kişi hayatını kaybetmişti. Özel harekat timinin düzenlediği operasyonda, saldırıyı gerçekleştiren 43 yaşındaki ırkçı terörist Tobias R. ve 72 yaşındaki annesi evlerinde ölü bulunmuştu. Öte yandan Hessen Eyalet Meclisinde, “Hessen eyalet hükümetinin ve alt makamlarının olası başarısızlıkları, idari süreçteki sorunları ve mevcut yapılardaki eksikleri” araştırmak için temmuzda kurulan komisyon çalışmalarını sürdürüyor. (AA/P)

Perspektif’in Hanau konulu Şubat 2021 sayısına buradan ulaşabilirsiniz. 

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |