Kovid-19 AB Ülkeleri Okulları Açık Tutmayı ve Çocukları Aşılamayı Hedefliyor

Avrupa Birliği ülkeleri, 5-11 yaş aralığındaki çocukların Kovid-19'a karşı aşılanmasına hız verdi.

Burak Gücin 17 Aralık 2021

Avrupa ülkeleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını kontrol altına alırken, okulları açık tutmak amacıyla 5-11 yaş arası çocukları Kovid-19’a karşı aşılamayı hızlandırdı.

5-11 Yaş Grubu Çocukları İçin Düşük Doz

Kovid-19

Pfizer-BionTech Aşısı Omicron Varyantına Karşı Ne Kadar Koruyucu?

15 Aralık 2021

AB’nin ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), 25 Kasım’da yüksek enfeksiyon oranlarının görüldüğü 5-11 yaş grubu için Pfizer-BioNTech aşısını onayladı. Aşının, 12 yaşın üzerindekiler için uygulanandan daha düşük bir dozda yapılacağı bildirildi.

Bunun ardından AB’de yaklaşık 27 milyon çocuğun bulunduğu söz konusu yaş aralığı için pek çok ülke harekete geçti. Böylece artan vaka sayıları içerisinde önemli yer tutan çocuklara bağışıklık kazandırılması, genel artışın kontrol altına alınması ve eğitime ara verilmemesi hedeflendi.

Avusturya’da başkent Viyana başta olmak üzere bazı iller, EMA’nın tavsiyesinden de önce 5-11 yaş grubundaki çocukları aşılamaya başladı. 15 Kasım’da Viyana’da ilk olarak 200 çocuğun aşılanmasıyla pilot bir proje başlatıldı. 25 Kasım’dan itibaren ise bu, ülke geneline yayıldı.

Avusturya’nın ardından Macaristan, Yunanistan, İspanya, Almanya gibi ülkelerde hızla yayılan Omicron varyantı hakkındaki endişeler nedeniyle ebeveynlerden güçlü bir talep olduğu yerel basına yansıdı. Birleşik Krallık’ın da 5-11 yaş grubu için aşılamayı değerlendirdiği, Noel’den önce karar alacağı tahmin ediliyor. ABD’de 3 Kasım’da söz konusu yaş aralığındaki çocukları aşılamaya başlamış, şimdiye kadar 5 milyondan fazla çocuğu aşılamıştı.

Macaristan

Macaristan’da 5-11 yaş aralığındaki çocukların aşılanmasına 14 Aralık’ta başlandı.

Ülke genelinde belirlenen 77 hastanede çocuklara aşı uygulaması devam ederken, 38 bin çocuğun aşı kaydının yaptırıldığı açıklandı.

Yunanistan

Yunanistan’da 5-11 yaş grubu çocuklara Kovid-19 aşı uygulaması 15 Aralık’ta başladı. Bu yaş grubu için şimdiye dek 30 binin üzerinde randevu alındı.

Yunanistan, çocuklar için Pfizer-BioNTech’ten 60 bin doz aşı temin etti. Ocak 2022’de yeni aşı alımının yapılması ile daha çok çocuk randevu alabilecek.

Aşılar, çocuk hastanelerinde ve çocuklara hizmet verecek belirli aşı merkezlerinde uygulanacak.

İspanya

İspanya’da da 5-11 yaşları arasındaki çocuklara Kovid-19 aşılaması 15 Aralık’tan itibaren başladı.

Ülkede bu yaş grubunda, toplam nüfusun yüzde 7’sine denk gelen 3,3 milyon çocuk olduğu belirtilirken, bazı özerk yönetimler hastanede, bazıları da okullarda aşılama yapılması kararı aldı.

Sağlık Bakanlığı, ilk etapta 1,3 milyon doz Pfizer-BioNTech Kovid-19 çocuk aşısı alındığını, gelecek ay 3 milyon doz daha geleceğini açıkladı.

Bakanlık, ocak sonuna kadar 5-11 yaşlarındaki çocukların tamamına ilk doz aşının yapılmasının planlandığını duyurdu. Bu yaş aralığında ikinci doz aşılama aralığının ise 8 hafta olduğu bildirildi.

Fransa

Fransa ise 15 Aralık’tan itibaren 5-11 yaş grubunda sağlık açısından “riskli” olarak değerlendirilen çocukların aşılamasına başladı. Bu, yaklaşık 360 bin çocuğa karşılık geliyor.

Ülkede 20 Aralık’tan sonra da 5-11 yaş grubundaki tüm çocuklara aşılanması çalışması yapılması planlanıyor.

Almanya

Almanya’da, Daimi Aşı Komisyonu (STIKO) 9 Aralık’ta Pfizer-BioNTech’in aşısını söz konusu yaş grubu için tavsiye etti. STIKO şimdiye kadar mevcut olan tüm verileri değerlendirdikten sonra çeşitli hastalıkları olan 5-11 yaşındaki çocuklar için Kovid-19 aşısını tavsiye etme kararı aldı.

Ayrıca kendilerini aşıyla koruyamayan insanlarla temasta olan çocukların da aşı yaptırmaları önerildi.

Herhangi bir hastalığı olmayan 5-11 yaşlarındaki çocuklara da doktor tavsiyesi ve ebeveynin talebiyle Kovid-19 aşısının uygulanabileceği kaydedildi. STIKO söz konusu yaş grubu için aşının güvenirliği hakkında daha fazla veri ve diğer bulgular elde edildiğinde derhal bunu inceleyerek gerektiğinde tavsiyesini güncelleyebilecek.

İsviçre

Kovid-19

Kovid-19'da Hangi Aşamadayız?

7 Aralık 2021

İsviçre’de tedavi ve sağlık alanındaki mevzuatları düzenleyen Swissmedic, 10 Aralık’ta 5 ila 11 yaşındaki çocuklar için Pfizer-BioNTech aşısına onay verdi.

Ancak aşılamanın Ocak 2022’nin ilk haftalarında başlaması bekleniyor.

Belçika

Bu hafta 336 bin doz Pfizer-BioNTech aşısı teslim alan Belçika’nın Ocak 2022’de ek 636 bin doz daha alması bekleniyor.

Hükûmet, 5-11 yaşındakiler arasında aşı kampanyasını resmen başlatmadan önce, Sağlık Konseyinin tavsiyelerini bekliyor. Dün akşam, hükümet bu konuyla ilgili bir toplantı yaptı ancak bakanlıklar arası bir konseyin son kararını 20 Aralık’ta açıklaması öngörülüyor. (AA)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |