HOLLANDA Kovid-19 Önlemlerini Holokost’a Benzeten Parti Liderine Ceza

Koronavirüs tedbirlerini Holokost'a benzeten aşırı sağcı Demokrasi Forumu Partisi (FvD) lideri Thierry Baudet mahkemeye çıktı.

admin 16 Aralık 2021

Hollanda mahkemesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerini Holokost‘a (Yahudi soykırımı) benzeten sosyal medya paylaşımları yapan aşırı sağcı Demokrasi Forumu Partisi (FvD) lideri Thierry Baudet’in, paylaşımlarını silmesine hükmetti. Amsterdam’daki mahkeme, Baudet’in Twitter’da aşılanmamış kişileri “yeni Yahudiler” ve aşılanmamışları dışlayanları “yeni Naziler” olarak tanımladığı twitlerine ilişkin açılan davada kararını açıkladı.

Hollanda‘da Yahudi gruplarca açılan dava kapsamında Baudet‘in 48 saatte paylaşımlarını silmesini isteyen mahkeme, paylaşımların kaldırılmaması durumunda ise her gün 25 bin avro para cezasına hükmedileceğine karar verdi. Mahkeme, Baudet’ten paylaşımlarında yer alan Nazi kamplarına ait fotoğrafları da Kovid-19 ile alakalı paylaşımlarında kullanmamasını istedi. Mahkeme, kararın “Holokost kurbanlarını ve akrabalarını amaçsızca rencide etmek” nedeniyle verildiğini ifade etti.

ANATOMİ SERİSİ

Antisemitizm Nedir?

10 Mayıs 2020

Karara İtiraz Edilecek

Baudet, paylaşımlarını Twitter’dan kaldırırken; FvD’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, mahkemenin ifade özgürlüğünü engellediği ve karara itiraz edileceği kaydedildi. Baudet, hükümetin kasımda açıkladığı Kovid-19’la alakalı tedbirlere ilişkin paylaşımında, aşı uygulamalarını, çocuklara aşı yapılmasını ve “kısmi kapanma” kararlarını Holokost ile kıyaslayan paylaşımlarda bulunmuştu.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar