Almanya Almanya’da Kiliseler Üye Kaybetmeye Devam Ediyor

Almanya'da yapılan bir kamuoyu araştırması sonucuna göre ülkede kiliseye üye olanların oranının yüzde 53'e düştüğü belirtildi.

admin 22 Aralık 2021

Frankfurter Allgemeine Zeitung’un Allensbach Enstitüsüne yaptırdığı araştırmada Alman halkının yüzde 28’inin Protestan Kilisesine, yüzde 25’inin de Katolik Kilisesine üye olduğu belirtildi.

Üye Olma Oranları Yüzde 30’un Altına Düşmüş Durumda

Dosya: "Avrupa'da İslami Temsil Kurumları"

Almanya Protestan Kilisesi: “Dinî Çeşitliliği Kabul Etmek Durumundayız”

30 Aralık 2020

1995 yılındaki oranlama Katoliklerde yüzde 36, Protestanlarda yüzde 37 olduğuna işaret edilen araştırmada, kilise mensubiyetinin 1995’den beri hızla azaldığı kaydedildi. Aralık 2020’de Perspektif’e konuşan Almanya Protestan Kilisesi (EKD) Yüksek Kilise Konseyi Üyesi Dr. Detlef Görrig, EKD bünyesinde toplam 20 milyonun üzerinde kilise üyesi bulunan 20 bölge kilisesi olduğunu açıklamıştı.

Araştırmada ayrıca kiliseye gittiğini söyleyenlerin oranı 1960’larda yüzde 60 civarındayken bugün yüzde 30’un altına düştüğü vurgulandı. Kilise üyelerinin sayısındaki düşüşün arkasında, Hristiyan inancına olan daha da büyük bir erozyonun olduğu kaydedildi.

Araştırma sonucuna ilişkin gazetenin haberinde yapılan yorumda, “2021 yılının Almanya’da toplumun çoğunluğunun iki büyük kiliseden birine mensup olduğu son Noel Bayramı olabilir.” ifadesi kullanıldı.

Araştırma sonucuna göre Almanların sadece yüzde 46’sının, “Tanrı’ya inanıyorum” dediğine yer verildi. (AA/P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |