Polis Şiddeti BM’den Hollanda’daki Polis Şiddetine Tepki: “İşkence Suçundan Yargılanmalılar”

Birleşmiş Milletler Özel Raportörü Nils Melzer, Hollanda'da Kovid-19 politikalarına karşı düzenlenen protesto gösterilerinde polisin göstericilere şiddet kullanmasına tepki gösterdi.

admin 4 Ocak 2022

Birleşmiş Milletler (BM) İşkenceyle Mücadele Özel Raportörü Nils Melzer, Hollanda’da polisin, Kovid-19 kısıtlamaları ve aşı politikalarına karşı düzenlenen protestolarda şiddet kullanmasına tepki göstererek, “Bu vahşet burada ve şimdi durmalıdır.” ifadesini kullandı. Özel Raportör Melzer, Twitter’da Hollanda Dışişleri Bakanlığı hesabını da ekleyerek paylaşımlarda bulundu.

Hollanda

Kovid-19 Kısıtlamaları Karşıtı Gösteride Eylemciler Polisle Çatıştı

20 Kasım 2021

Hollanda polisinin göstericilere karşı şiddet içeren videolarını alıntılayan Melzer, ABD’de siyahi George Floyd’un öldürülmesinden bu yana “en iğrenç” polis şiddetlerinden birine tanıklık ettiğini vurguladı. Melzer, “Bu memurlar ve amirleri işkence suçundan yargılanmalıdır. Bu vahşet burada ve şimdi durdurulmalıdır.” ifadesini kullandı.

Hollanda hükûmetine, meydana gelen polis şiddeti nedeniyle protesto notası da gönderileceğine dikkati çeken Melzer, bu yıl Hollanda, Fransa ve Polonya’ya yapacağı ziyaretlerde polis şiddetine odaklanacağını bildirdi. Melzer, ziyaretleri öncesi, polis şiddetinden mağdur olanları, görgü tanıklarını ve sivil toplum kuruluşlarını Hollanda’daki polisin tutumu da dahil olmak üzere kendisine kanıtlar sunmaya davet etti.

Polis Şiddeti Görüntülere Yansıdı

Hollanda’da 2 Ocak’ta yüzlerce kişi, Amsterdam Belediyesinin yasaklamasına rağmen, hükûmetin Kovid-19 kısıtlamaları ve aşı politikalarına karşı bir protesto düzenlemişti.

Melzer’in alıntı yaptığı videoda, Hollanda polisinin yerde yatan bir göstericinin üzerine köpek saldığı ve copla şiddet uyguladığı görülüyor. Köpeğin kolunu kaptığı ve uzun süre bırakmadığı göstericinin yerlerde sürüklenmesi sosyal medyada yoğun tepkilere neden olmuştu. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |