Kovid-19 Almanya’dan Karantina İçin Yeni Karar

Almanya, Omicron varyantında karantina süresini kısaltmayı planlıyor.

Burak Gücin 5 Ocak 2022

Almanya, olası bir personel krizini önlemek ve beklenen Omicron dalgasıyla başa çıkmak için yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yönelik karantina kurallarında değişiklik yapmayı düşünüyor.

Karantina Süreleri Kısalabilir

Kovid-19

Kovid-19'da Hangi Aşamadayız?

7 Aralık 2021

Kamu yayıncısı ARD’deki habere göre, Omicron varyantının kuluçka süresinin daha kısa olması ve daha hafif hastalığa neden olduğu için enfekte kişiler ve yakın temasların karantina süreleri kısaltılabilir.

Daha kısa karantina süreleriyle hükümet, büyük bir Omicron dalgası olması durumunda sağlık ve diğer önemli kamu hizmetlerinde potansiyel personel eksikliğini gidermeyi amaçlıyor.

Bild gazetesi ise Robert Koch Enstitüsünün (RKI) karantina süresi hakkındaki önerilerini sunacağını ve cuma günü merkezi hükûmet ve federal eyaletlerin temsilcilerinin yapacağı toplantıda bir karar alınacağını yazdı.

“Salgının Beşinci Dalgası” Uyarısı

Alman sağlık yetkilileri, Omicron vakalarının sayısının her 2 ila 3 günde bir ikiye katlandığı ve yeni varyantın bu ay içinde büyük bir beşinci salgın dalgasına neden olabileceği konusunda uyarıyor.

Kovid-19

Kovid-19'dan Hastanelik Olan Çocuk Sayısında Artış

31 Aralık 2021

RKI’dan yapılan açıklamaya göre, Almanya’da Kovid-19 salgınında son 24 saatte 30 bin 561 yeni vaka kaydedildi. Yeni vakalarla ülkedeki toplam vaka sayısı 7 milyon 238 bin, aktif vaka sayısı ise 594 bin olarak kayıtlara geçti.

Son 24 saatte 356 kişinin yaşamını yitirmesiyle virüse bağlı toplam can kaybı sayısı 112 bin 579’a yükseldi. Ülkede 5 bin 204 yeni Omicron varyantı vakası bildirildi ve ülke genelindeki toplam sayı 35 bin 529’a çıktı. Şu ana kadar Omicron varyantı kaynaklı 9 ölüm kaydedildi, Omicron ile enfekte olan 361 kişi hastanelere kaldırıldı. (AA)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |